جامعه عشایری نماد پیشرفت و اشتغالزایی در جامعه هستند

معاون امور تولیدات دام وزیر جهاد کشاورزی گفت: جامعه‌ای پیشرفته محسوب می‌شود که از اشتغال، بهره‌وری و زنجیره مناسب کسب و کار برخوردار باشند و جامعه عشایر با تولیدات خود نماد پیشرفت و اشتغالزایی در کشور محسوب می‌شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان تهران، حسن رکنی در جشن عشایر جنوب شرق استان تهران در روستای یوسف رضای پیشوا گفت: فعالیت تمامی افراد خانواده عشایری نشان می‌دهد که تولید مفید در سایه کار مفید حاصل می‌شود.
وی افزود: مجموعه فعالیت‌های عشایر در فراوری لبنیات، سبب ایجاد زنجیره کسب و کار شده و بهره‌وری جامعه را به طور کامل معنی می‌کند.
رکنی بیان داشت: یکی از اقداماتی که وزارت جهاد کشاورزی به منظور افزایش بهره‌وری و اقتصادی کردن فرایند تولید در واحدهای پرورش دهنده دام طی دو سال اخیر دنبال کرده، اصلاح ژنتیک دام است که دستاوردهای مهمی نیز در این عرصه حاصل شده است.
وی تصریح کرد: در اجرای این طرح، ضمن اجرای عملیات دورگ‌گیری میان نژادهای پربازده و دام‌های بومی توانسته‌ایم تا میزان تولید گوشت را در شرایط موجود ارتقاء دهیم.
معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص کمک دولت در رفع مشکلات عشایر گفت: در بخش استمهال وام، ابلاغیه‌ای به شهرستان‌ها ارسال شده تا کسانی که در بازپرداخت وام‌های کشاورزی خود با مشکل مواجه هستند، بتوانند با مراجعه به فرمانداری‌ها، نسبت به استفاده از مزایای این ابلاغیه استفاده کنند.
وی افزود: در بخش تأمین نهاده‌های دامی و اقلام خوراکی مورد نیاز عشایر و دامداران، خرید و تامین یکصد هزار تن علوفه با نرخ پایین تر از قیمت سازمان پشتیبانی به تصویب رسیده و در اختیار عشایر قرار می‌گیرد که در صورت جذب مرحله اول، از طریق شرکت پشتیبانی، علوفه مورد نیاز عشایر تأمین و در اختیار آنان قرار می‌گیرد.
در این مراسم، سیروس نصیری مدیر کل امور عشایر استان تهران نیز گفت: عشایر با تولید محصولات مختلف کشاورزی و دامپروری، پیشگام در عمل به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری هستند.
وی افزود: عشایر استان تهران با تولید سالانه 65 هزار تن شیر، لبنیات، گوشت، محصولات زراعی و باغی سهم بسزایی از تولید بخش کشاورزی را بر عهده دارند.
مدیر کل امور عشایر استان تهران، از اجرای طرح زنجیره تولید استان تهران به عنوان یکی از برنامه‌های توسعه فعالیت عشایر یاد کرد و افزود: هم اکنون در 10 شهرستان استان تهران در قالب 246 واحد پرواربندی عشایری و با بهره‌گیری از 3 هزار رأس دام شاهد اجرای طرح زنجیره تولید هستیم که اجرای این طرح سالانه 700 تن به میزان تولید گوشت عشایر استان تهران افزوده است.
وی اجرای این طرح‌ها را با اعتباری بالغ بر 85 میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اعلام کرد.
نصیری خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به عشایر دارد و با اجرای 18 جلسه شورای عشایر و تصویب 160 مصوبه ، سعی دارد که شاخصه های توسعه انسانی عشایر را ارتقاء بخشد.
وی همچنین از اجرای 60 پروژه عمرانی عشایر در مناطق مختلف استان تهران خبر داد و اظهار داشت: آبرسانی سیار آب به دام عشایر، توزیع سیلندر گاز، مرمت راه ، اجرای سامانه‌های خورشیدی، اجرای طرح توزیع آرد ، احداث حمام های ضد کنه ، بیمه اجتماعی عشایر و طرح واکسیناسیون دام عشایر از جمله طرح هایی است که با اعتباری بالغ بر 30 میلیارد ریال اجرا شده است.
گفتنی است؛ بیش از 3 هزار خانوار عشایری در مناطق مختلف استان تهران سکونت دارند که بیشترین تعداد خانوار عشایر در شهرستان‌های ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت مستقر هستند.

1394/11/19
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal