سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی باید افزایش یابد

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی بر لزوم مشخص شدن جایگاه بخش کشاورزی کشور تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی آذربایجان شرقی، مهندس کریم مهری در نشست اعضای هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان‌ها در محل تعاون روستایی استان، با اشاره به جایگاه بخش کشاورزی در اقتصاد کشور گفت: علیرغم اختصاص سهم 23 درصدی اشتغال کشور در بخش کشاورزی، وقتی بحث اختصاص یارانه به تولید مطرح می‌شود همه نگاه‌ها به بخش صنعت و خدمات متوجه است و اصلا حرفی از پرداخت یارانه به تولید بخش کشاورزی به میان نمی‌آید.

وی با اشاره به ادامه روند عدم سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از سال‌های گذشته تا کنون گفت: چنانکه به سرمایه‌گذاری در بخش توجهی نشود، مازاد نیروی انسانی بخش کشاورزی به شهرها سرازیر شده و معضل بیکاری را تشدید خواهد کرد و به تبع آن، کارخانجات فرآوری محصولات کشاورزی، صنایع تبدیلی و صنایع لبنی به علت کمبود مواد خام و محصولات کشاورزی دچار رکود و تعطیلی خواهند شد.

مهندس مهری با اشاره به راندمان تولید محصولات کشاورزی در کشور به ویژه غلات گفت: قیمت جهانی گندم در حدود یک هزار تا یک هزار و یکصد تومان است اما تولید باید علمی و اقتصادی شود و با استفاده از روش‌های به‌زراعی نسبت به افزایش راندمان در واحد سطح اقدام شود.

وی در ادامه بر تشکیل شرکت‌های مکانیزاسیون کشاورزی و یکجاکشتی اراضی، از راه‌های کاهش هزینه‌های تولید تاکید کرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به سابقه چند ده ساله تشکیل تعاونی‌ها و اتحادیه‌های دامداران در استان اظهار داشت: متاسفانه هیچ یک از اتحادیه‌ها و تعاونی‌های دامپروری در خصوص تاسیس صنایع لبنی اقدام نکرده‌اند تا این که در شرایط امروز شاهد حمایت آنان از دامداران باشیم.

وی افزود: با دستور وزیر جهاد کشاورزی مقرر شده  که شیر دامداران را کارخانجات لبنی با قیمت مصوب خریداری و به شیر خشک تبدیل شود که در همین راستا لازم است تشکل‌های بخش خصوصی و نظام صنفی برای حل دایمی مشکل و تاسیس صنایع لبنی وارد شوند.

مهندس مهری در خصوص کمبود آب کشاورزی و اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار و کم فشار تصریح کرد: اکنون یک فرصت تاریخی برای تغییر روش‌های آبیاری مزارع و باغات پیش آمده است و از کسانی که دارای حق آبه هستند می‌خواهیم که با استفاده از یارانه دولت، نسبت به ثبت‌نام برای اجرای آبیاری تحت فشار و کم فشار در مزارع و باغات خود اقدام کنند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، بازار روسیه را بهترین فرصت برای ورود به بازارهای خارجی و عرضه محصولات مازاد دانست و افزود: ما باید محصولات کشاورزی خود را مطابق با استانداردها و شرایط جهانی تولید کنیم تا محصولاتمان بتوانند مجوز ورود پیدا کنند.

گفتنی است؛ در این نشست تعدادی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، اساتید دانشگاه و برخی مسوولان بخش کشاورزی استان حضور داشتند.

1393/09/18
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal