رييس اتحاديه زنبورداران كشور: هيچ قانوني حامي‌ توليدكنندگان عسل نيست

خطر از بين رفتن 50 هزار شغل زنبورداري احساس مي‌شود      

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

 

قوانيني كه براي توليدكننده‌ها از سوي مجلس تصويب مي‌شود حامي‌ توليدكنندگان عسل نيست.

عفت رييسي ـ رييس اتحاديه زنبورداران كشور ـ در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي ايسنا درباره مشكلات فعلي زنبورداران گفت: ‌با وجود اين كه اتحاديه زنبورداران با 50 هزار خانوار به كار پرورش زنبور عسل مشغول بوده و سالانه از هر كندو 5/12 كيلو عسل استخراج مي‌كند، ولي تا به حال هيچ حمايتي از سوي دولت و سازمان‌هاي ذيربط مشاهده نكرده است.

رييسي هم‌چنين افزود: اتحاديه زنبورداران با شركت 10 اتحاديه استاني در اوايل سال تشكيل شد و اميدواريم تا پايان سال به 15 اتحاديه سراسري برسيم و بتوانيم توليد عسل طبيعي و مرغوب را بالا برده و خدمتي براي اكوسيستم منطقه داشته باشيم.

وي نبود نقدينگي و رديف بودجه در اختيار اتحاديه و مشكل بيمه و تامين اجتماعي با توجه به سختي كار را از مشكلات زنبورداران دانست و گفت: نظارت نكردن وزارت بهداشت و درمان بر توليد عسل‌هاي تقلبي و دست ساز باعث شده كه قيمت عسل پايين آمده و موجب دل‌سردي زنبورداران شود.

رييس اتحاديه زنبورداران با اشاره به اين كه حداقل 27 سال هيچ حمايتي از زنبورداران نشده، افزود: ما از دولت مي‌خواهيم به كمك صنف‌ها و بخش‌هايي بيايد كه واقعا توليد‌كننده هستند و امور را به تشكل‌ها واگذار كند و امكانات لازم را در اختيارشان بگذارد و به آن‌ها اعتماد داشته باشد.

او خاطرنشان كرد: در حالي كه بحث اشتغال و اشتغال‌زايي در كشور مطرح است ولي به عينه ما خطر از بين رفتن 50 هزار شغل زنبورداري را احساس مي‌كنيم كه اين جاي نگراني دارد و توجه و اهميت بيش‌تر مسوولان به اين صنعت را مي‌طلبد.

رييسي راهكار برون رفت از اين حالت در صنعت زنبورداري را همكاري وزارتخانه‌ها و سازمان‌هاي ذي‌ربط و حمايت دولت و اعتماد و باور به اين كه توليد‌كننده‌ها مي‌توانند امور خود را به دست گيرند دانست.


1385/08/20
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal