تقویت امنیت غذایی و پایداری کشاورزی با مشارکت تعاونی‌ها و تشکل‌ها
معاون زراعت وزارت جهادکشاورزی گفت: حمایت‌های دولت در بحث صادرات باید بر مبنای بهره‌وری از آب و حمایت از محصولات کم‌آب‌بر باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی خوزستان، مهندس عباس کشاورز در همایش سالانه محققان و مروجان استان خوزستان، مشکل اصلی کشور را منابع محدود آب ذکر کرد و گفت: مشکل اصلی ما محدودیت منابع آبی است که در کشور با آن مواجه هستیم و برنامه‌ریزی‌های اصلی باید در جهت مدیریت تقاضای آب و افزایش بهره‌وری باشد.
وی، تقویت امنیت غذایی، افزایش درآمد کشاورزان و پایداری کشاورزی را از جمله انتظارات بخش کشاورزی ذکر کرد.
کشاورز پیشنهاد کرد: برای تقویت امنیت غذایی و پایداری کشاورزی، از مشارکت نهادهای مدنی از جمله تعاونی‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و تشکل‌ها استفاده و امور را به این نهادها واگذار کنیم.
وی به تأثیرگذار بودن همایش اشاره کرد و گفت: این همایش بسیار مهم و تأثیرگذار است چرا که با برگزاری چنین همایش‌هایی، محققان نتایج یافته‌های تحقیقاتی را به کشاورزان منتقل می‌کنند.
معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که مروجان کسانی هستند که ایده‌های محققان را عملیاتی می‌کنند، گفت: با توجه به این که ارتباط با کشاورز عام به صورت روستا به روستا برای محققان امکان‌پذیر نیست لذا بهترین روش، استفاده از مروجین بخش کشاورزی برای انتقال این یافته‌های علمی است.
وی ادامه داد: برگزاری این همایش باید منجر به صدور بیانیه و قطعنامه و یا دستورالعملی برای شورای سیاستگذاری کشاورزی استان شود تا یافته‌های علمی عملیاتی شوند و ما نیز به عنوان دولت موظف به پیگیری و حمایت هستیم.
در این همایش، عبدالحسین مقتدایی استاندار خوزستان گفت: طرح 550 هزار هکتاری خوزستان، فرصتی برای عملیاتی کردن ایده‌های محققان بخش کشاورزی است.
وی افزود: انتظار می‌رود نتیجه همایش به صورت برنامه اجرایی درآید و محققان و مروجان با مخاطب قرار دادن مجموعه نهادهای مورد نظر خودشان تبادل نظر کرده و نتیجه این تبادل نظر منجر به صدور قطعنامه شود تا مسوولان استان و کشور موظف به پیگیری شوند.


1394/09/24
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal