باغ‌هاي ديم در اراضي شيب‌دار كم‌بازده توسعه مي‌يابند

معاون وزير جهاد كشاورزي در امور توليدات گياهي اظهار كرد: با همكاري مشترك اين معاونت و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور اراضي شيبدار كم‌بازده زيركشت درختان مثمر، گياهان دارويي و علوفه مي‌روند.

به گزارش (ايسنا)، دكتر محمدرضا جهانسوز گفت: طرح توسعه باغ‌هاي ديم در اراضي شيب‌دار كم‌بازده براي كل كشور و در مرحله‌ي اول براي سطحي معادل20هزار هكتار پيش‌بيني شده است.

وي از آغاز كاشت درختاني چون بادام، مو، زيتون و فندق در برخي نقاط كشور خبرداد و تصريح كرد: كشت گياهان دارويي و علوفه‌اي نيز به‌زودي انجام خواهد شد.

جهانسوز با بيان اينكه اين طرح وسيع بايد به‌دور از شتابزدگي و با احتياط ، سرعت بالا و با محوريت علم پيش رود، در ادامه حفظ ذخاير خاكي و آبي، جلوگيري از فرسايش خاك، توليد آب و توليدات گياهي را برخي از مزاياي اين طرح برشمرد و گفت: به‌دليل استفاده از سوپرجاذب‌ها و سامانه‌هاي آبگير كوچك، آب باران در پاي گياهان ذخيره مي‌شود و به‌تدريج وارد پروفيل خاك مي‌شود و ضمن جلوگيري از تبخير آب و شستشوي خاك، ذخاير آبي نيز افزايش مي‌يابد.

وي در ادامه گفت: با اجراي گسترده طرح در مناطق مستعد كشور زمين‌هايي كه جولانگاه فرسايش شديد هستند به منابع توليد ثروت و آب تبديل خواهند شد.

معاون وزير جهاد كشاورزي افزود: در 1.5هكتار از اراضي شيبدار، منطقه بوئين زهراي استان قزوين نهال‌هاي بادام كاشته شده و اميد است با شكوفايي گل‌هاي بادام، جشن شكرگزاري اين طرح به‌زودي برگزار شود.

وي با اشاره به اينكه اجراي طرح در برخي مناطق كشور موفقيت‌آميز بوده است، گفت: تاكنون براي 90 هزار هكتار از اراضي شيبدار متقاضي وجود دارد.

جهانسوز در پايان اضافه كرد: تا تصويب رديف بودجه براي اين طرح، كليه هزينه‌ها مشترك با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور پرداخت مي‌شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1387/10/03
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal