اجرای پروژه تولید ماهی «ابر نر» در مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور
رییس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور از اجرای پروژه تولید ماهی «ابر نر» در این مؤسسه خبر داد و گفت: با تلاقی این ماهی با هر ماهی ماده‌ای، بچه ماهیان نر تولید می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایسنا،دکتر محمد پورکاظمی، تولید ماهی تیلاپیا را از طرح‌های این مؤسسه ذکر کرد و افزود: به منظور پرورش ماهی تیلاپیا در کشور اقدام به اجرای بیش از 20 پروژه تحقیقاتی در مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب‌های شور (بافق یزد) کردیم که نتایج بسیار ارزشمندی حاصل شد.
وی تکثیر و پرورش و تغییر جنسیت ماهیان تیلاپیا را از جمله این دستاوردها عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر پروژه تولید ماهی «ابر نر» را در دست اجرا داریم.
پورکاظمی به مزایای تولید ماهی ابر نر اشاره کرد و یادآور شد: ماهی ابر نر به جای دارا بودن دو کروموزم X و Y دارای دو کروموزم Y Y است و از این رو در تلاقی با هر ماهی ماده (XX)، بچه ماهی نر تولید می‌شود.
رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی با اشاره به اجرای این پروژه در یزد خاطرنشان کرد: با توجه به دستاوردهای تحقیقاتی و برخورداری از دانش فنی و همچنین به منظور تولید در مناطق مناسب کشور از یک طرف و ایجاد اشتغال، تامین پروتئین و به ویژه جلوگیری از خروج ارز از طرف دیگر، طی دو سال اخیر این موسسه و سازمان شیلات ایران جلسات مشترک متعددی با مسؤولان سازمان محیط زیست داشته‌اند که در صورت موافقت آنها، پرورش ماهی تیلاپیا در استان‌های مستعد و مناسب انجام خواهد شد.
1394/07/22
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal