افزايش18 درصدي توليد سيب زميني در كشور

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي با بيان اينكه مجموع توليد سيب زميني در فصول مختلف سال زراعي جاري نسبت به سال قبل 18 درصد افزايش را نشان مي‌دهد، گفت: پيش بيني مي‌شود امسال در برداشت پاييزه سيب زميني حدود سه ميليون تن برداشت داشته باشيم، البته اين درحالي است كه امسال سطح زيركشت اين محصول افزايش نيافته است. مهندس محمدمهدي بحريني در گفت‌وگو با (ايسنا)، ضمن بيان مطلب فوق، خاطرنشان كرد: درحال حاضر مقداري از سيب زميني توليد شده در كشور، به كشورهاي متقاضي خريد اين محصول و عمدتا كشورهاي اطراف، صادر مي‌شود و با برداشته شدن تعرفه صادراتي سيب‌زميني هيچ محدوديتي براي صادرات آن نداريم. بحريني با تاكيد براينكه براي ماه رمضان هيچ مشكلي در توليد اين محصول در كشورمان وجود ندارد، ادامه داد: امسال قيمت سيب زميني نسبت به هر سال ارزان‌تر است و به‌رغم وجود خشكسالي در توليد محصولات سبزي و صيفي با مشكلي مواجه نيستيم. او ادامه داد: در مناطقي كه احيانا مازاد توليد سيب زميني داشته باشيم نيز سازمان تعاون روستايي از طريق خريد تضميني، سيب زميني توليد شده در داخل كشورمان را كيلويي 135 تومان از كشاورزان خريداري مي‌كند.

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي در ادامه با اشاره به اينكه امسال توليد گوجه فرنگي نيز نسبت به سال قبل افزايش داشته است، ميزان توليد اين محصول در سال جاري را پنج ميليون و 200 هزار تن ذكر كرد و افزود: به‌دليل فرآوري مناسب گوجه فرنگي در كشورمان خوشبختانه علاوه براينكه قيمت مناسبي به توليدكنندگان گوجه فرنگي مي‌رسد، مقدار قابل توجهي از رب گوجه فرنگي نيز به خارج از كشور صادر مي‌شود. بحريني در ادامه مطالب خود به كشاورزان توصيه كرد كه براي آبياري محصولات خود از آب هاي بهداشتي استفاده كنند.

وي درباره نگراني‌هايي كه در كشور به‌دليل احتمال شيوع بيماري وبا بوجود آمده نيز با بيان اينكه براي استفاده از محصولات سبزي و صيفي جاي نگراني نيست، ادامه داد: خوشبختانه يكسري از كارخانه‌هاي فرآوري و بسياري از فروشگاه‌هاي داخل شهر محصولات سبزي و سالم را بصورت كاملا سالم و گواهي شده و به صورت فريز شده توزيع مي‌كنند علاوه بر اين برخي از شبكه‌هاي تعاوني‌هاي زنان روستايي نيز در سلامت كامل و تحت نظر مسوولان مرتبط اقدام به فرآوري سبزي و صيفي مي‌كنند.

او با بيان اينكه مسووليت آبي كه كشاورزان براي آبياري محصولات خود مصرف مي‌كنند با وزارت نيرو است و وزارت جهاد كشاورزي نقش بازدارنده ندارد، افزود: هيچ مراكز خدمات و هيچ بخشي، هيچ امكاناتي را در اختيار كشاورزاني كه بخواهند با آب آلوده كار كنند را نمي‌دهند. وي در پايان به‌كارگيري توصيه‌هاي بهداشتي توسط مصرف كنندگان و توليدكنندگان سبزي و صيفي را خواستار شد.

 

1387/06/06
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal