فعالیت 93 شعبه صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی در کشور

تنوع مدل‌های خدمتی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی در آذربایجان شرقی

مدیرعامل صندوق مادر تخصصی حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی گفت: صندوق حمایت از توسعه کشاورزی آذربایجان شرقی از نظر تنوع مدل‌های خدمتی در جایگاه مطلوبی قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، مهندس سید عبدالکریم رضوی اردکانی در نشست صندوق مادر تخصصی حمایت از توسعه کشوری که با حضور اعضای هیات مدیره کشوری و رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در سالن اجتماعات این سازمان برگزار شد، اظهار داشت: در راستای جذب منابع از بانک‌ها، باید در مدل‌های خدمتی خود تغییر رویه دهیم و با ایجاد شعبات صندوق توسعه کشاورزی شهرستانی، تلاش کنیم تا به صورت حقیقی این شعبات به هم وصل شده و یک شبکه منسجم تشکیل دهند.

وی گزارشی از وضعیت کلی صندوق‌ها در کشور شامل سرمایه و تعداد آنها و شمه‌ای از خدمات آنها ارائه کرد و گفت: تعداد کل صندوق‌ها در کشور در حال حاضر 93 صندوق شامل 32 صندوق استانی و 7 صندوق تخصصی محصولی، 42 صندوق شهرستانی، 10 صندوق زنان روستایی و 2 صندوق منطقه‌ای منابع طبیعی و چای است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی گفت: صندوق‌ها باید حلقه‌های مختلف تولید را به هم وصل کنند؛ حلقه‌های مختلفی شامل تأمین مواد اولیه، تولید محصول، فرآوری و فروش محصول تا بتوانند به اهداف اصلی این صندوق دست یابند.

وی تصریح کرد: سرمایه اصلی ما اعتماد است که باید آن را مواظبت، مراقبت و تقویت کرد همچنین مدل ارائه خدمت صندوق‌ها و نحوه ارتباط صندوق‌های استانی با شهرستان باید تعریف شود.

مهندس رضوی خاطرنشان کرد: باید نحوه ورود به فعالیت‌های سرمایه‌گذاری طراحی شود، همچنین برنامه ششم در استان و شهرستان یک فرصت طلایی است که باید برای آن نیز برنامه‌ریزی کرد.

وی افزود: نرخ تسهیلات پرداختی در صندوق‌ها 4 درصد است و  فلسفه تشکیل صندوق براساس ماده 12 قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی است که مقرر شد پس از ادغام، اموال مازاد وزارتخانه‌ها به فروش برسد و از فروش این اموال صندوق‌های بخش کشاورزی تشکیل شود.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی با بیان این که صندوق‌های استانی با سهامداری تشکل‌های فراگیر و صندوق‌های شهرستانی با سهامداری افراد حقیقی و حقوقی تشکیل شده‌اند، افزود: حداکثر تا 49 درصد سهم این صندوق‌ها مربوط به دولت و حداقل 51 درصد سهم ملت است باید هسته صندوق‌ها را در استان‌ها قوی کنیم.

در این نشست، مهندس اشرفی از اعضای هیات مدیره شرکت مادر تخصصی حمایت از توسعه کشاورزی گفت: با تشکیل یک کارگروه ویژه با حضور نفرات فنی و علمی و مجرب، می‌توان به صورت مرتب و حداقل سه ماه به سه ماه، صندوق را در مدیریت بهینه از نظر فکری مساعدت و یاری کرد.

وی افزود: ترویج و آموزش در تبیین اهداف به اعضای صندوق می‌تواند کمک موثری داشته باشد.عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی، با اشاره به اهمیت برنامه مدون برای حمایت از توسعه کشاورزی پایدار، اظهار کرد: براساس برآورد نخبگان و کارشناسان صاحب نظر در بخش کشاورزی، حدود 100 میلیارد دلار نیاز جامعه کشاورزی است که هم از وضعیت فعلی بیرون بیاید و هم توسعه انجام یافته پایدار بماند.

وی با بیان این که توسعه کشاورزی باید از پایین به بالا صورت گیرد، ابراز امیدواری کرد؛ اعتبارات بلاعوض 85 درصد آبیاری تحت فشار به عنوان تسهیلات بانکی بلندمدت بدون بهره پرداخت شود تا شاهد افزایش راندمان کار باشیم.

مهندس اشرفی تاکید کرد: باید اعتبار صندوق توسعه کشاورزی استان از محل اجرای ماده 12 تخصیص یابد.


1394/05/27
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal