نشست مسولان دامپزشكي ايران و برزيل براي بررسي سلامت گوشت هاي وارداتي

به دنبال توقف كشتار دام در برخي كشتارگاه هاي برزيل براي جمهوري اسلامي ايران، هياتي بلند پايه از دامپزشكي فدرال برزيل در سازمان دامپزشكي كشور حضور يافته و از سلامت گوشت هاي صادراتي دفاع كردند.

به گزارش روابط عمومي سازمان دامپزشكي كشور، در پي اعلام يك مورد مثبت جنون گاوي در يك راس گاو 13 ساله تلف شده در ايالت پاراناي كشور برزيل توسط سازمان جهاني بهداشت دام در دسامبر سال 2012، جمهوري اسلامي ايران كشتار دام در كشتارگاه ايالت پارانا و دو كشتارگاه همجوار اين ايالت را متوقف كرد.

به اين منظور جلسه اي با حضور هياتي متشكل از رئيس سازمان دامپزشكي برزيل، رئيس انجمن توليدكنندگان گوشت برزيل، مدير تجارت بين المللي و ارتباطات كشاورزي، بازرس دپارتمان بهداشت دام و گياه وزارت كشاورزي برزيل، دبير و وابسته بخش توسعه تجارت سفارت برزيل در ايران، در سازمان دامپزشكي كشور برگزار شد.

در اين نشست، هيات برزيلي با اشاره به اقدامات در دست اجراي دامپزشكي كشور برزيل، از سلامت گوشت گاو صادراتي برزيل به استناد اقدامات در دست اجرا توسط دامپزشكي اين كشور در راستاي استانداردها و توصيه هاي سازمان جهاني بهداشت دام (OIE) و پاسخ به ابهامات و سوالات مطرح شده،‌دفاع كردند.

همچنين در اين نشست مقرر شد سازمان دامپزشكي بر روي مستندات ارايه شده مطالعه و بررسي انجام دهد و در نشست بعدي ، نظرات و تصميمات خود را به هيات اعزامي اعلام كند.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور پيش از اين در ارتباط با سلامت گوشت هاي وارداتي از كشور برزيل با اشاره به اينكه 68 كشور از برزيل گوشت وارد مي كنند، گفته بود: برزيل در ليست كشورهاي گروه اول از نظر ناچيز بودن مخاطرات بيماري جنون گاوي است اما با اين حال سازمان دامپزشكي با پيگيري پروتكل هاي بهداشتي، نظارت مستقيم كارشناسان دامپزشكي و همچنين بازرسي كامل قبل از كشتار، سلامت گوشت هاي وارداتي برزيلي از نظر بيماري هاي مختلف واگيردار و قابل انتقال بين انسان و دام از جمله بيماري جنون گاوي را تامين مي كند.

دكتر دستور اظهار كرد: انتقال بيماري جنون گاوي از طريق مصرف و خوردن گوشت بسيار نامحتمل است اما با اين حال سازمان دامپزشكي با توجه به گزارش يك مورد جنون گاوي در يك راس گاو 13 ساله در يكي از ايالتهاي جنوبي اين كشور، با نگاه كارشناسي و علمي اين موضوع را مورد بررسي قرار داده است.

وي با اشاره به واردات گوشت قرمز برزيلي طي يك دهه اخير و نقشه راه سازمان دامپزشكي براي امنيت بهداشتي محموله هاي وارداتي، گفت: علاوه بر پروتكل هاي اقتصادي، يك پروتكل بهداشتي نيز در اين بخش منعقد شده كه متضمن سلامت و بهداشت گوشت هاي وارداتي است.

به گفته رئيس سازمان دامپزشكي كشور، در اين پروتكل مقررات سازمانهاي جهاني بهداشتي براي مقوله بهداشت و بازرسي گوشت لحاظ گرديده و صادر كننده ملزم به اجراي اين مقررات مي باشد.

وي از جمله موارد مورد تاكيد در پروتكل بهداشتي را بازرسي قبل از كشتار عنوان كرد و گفت: در اين فرايند، هر دامي كه علائم عصبي و تغييرات رفتاري داشته باشد در گام نخست حذف شده و مجالي براي كشتار آن حيوان بوجود نمي آيد.

دكتر دستور نخستين و بارزترين نكته در اين پروتكل را قرار گرفتن كشور برزيل در ليست 19 كشور گروه اول كشورهاي جهان كه مخاطرات بيماري جنون گاوي در آنها ناچيز و قابل اغماض مي باشد عنوان كرد و گفت: اين بدين معناست كه مخاطرات بيماري جنون گاوي در دام و محصولات دامي كشور برزيل در حد صفر است.لكن بطور دائم مورد بررسي مي باشد چنانچه علائمي مشاهده شود فورا اقدام لازم معمول خواهد گرديد.

1391/11/08
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal