2 میلیون هکتار از اراضی شیب‌دار تا افق 1404 به باغ های مثمر تبدیل می شود

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از اجرای طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار خبر داد.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر ، جهانگیر عرب در جلسه خبری به مناسبت هفته دولت امروز با اشاره به اینکه میزان بارندگی و ذخیره آب در اراضی شیب دار در شرایط خوبی است ، افزود: در این اراضی 5 ماه از سال بارندگی داریم و سالانه بیش از 300 میلیمتر بارندگی ثبت شده است.

وی گفت: طرح توسعه باغات پس از تصویب در وزارت جهاد کشاورزی تا افق 1404 در 2 میلیون هکتار از اراضی شیب دار اجرا خواهد شد.

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: این مناطق برای کشت انواع خشکبار استعداد خوبی دارد.

آقای عرب ، افزایش بهره وری از منابع آب را مهمترین هدف اجرای طرح ایجاد باغات در اراضی شیب دار ذکر کرد و گفت: کارگروه ویژه ای عملیات شناسایی اراضی مستعد شیب را انجام داده و قرار است باغات با همکاری کشاورزان ایجاد شود.

وی تغییر الگوی کشت را در باغبانی از دیگر محورهای توسعه در این بخش دانست و افزود: با بررسی شرایط خاک و منابع آب ، در الگوی کشت اراضی باغی تغییراتی ایجاد خواهیم کرد.

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در این طرح ارقام جدید که در مقابل خشکی و کم آبی مقاوم است ،جایگزین ارقام قدیمی خواهد شد.

آقای عرب افزود: وزارت جهادکشاورزی مصمم است الگوی تولید و کشت را در برخی مناطق که محدودیت منابع آبی دارد، با جدیت و جسارت اجرا کند و این اتفاق در ارومیه خواهد افتاد.

وی گفت: طرح تغییر الگوی تولید و کشت با امکانات فنی ،دانش و اعتبار وزارتخانه قابل اجراست و در بخشی از طرح نیز به قوانین و مصوبات دولت و مجلس شورای اسلامی نیاز داریم.

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: در تغییر الگوی کشت ؛ هزینه فرصت (عدم النفع) به کشاورزان به عنوان جبران خسارت در اجرای طرح حتما پرداخت می شود که

در این طرح پیش بینی شده است.

عرب ، افزایش بهره وری از منابع پایه تولید به ویژه منابع آب را مهم ترین هدف تغییر الگوی کشت در برخی مناطق بیان کرد

و گفت: هم اکنون در کشور به ازای هر متر مکعب آب یک کیلوگرم محصول تولید می شود که با اجرای طرح تغییر الگوی کشت در برخی مناطق و جایگزینی محصولاتی که نیاز آبی کمتری دارد ، شاهد تولید 2 تا 3 کیلوگرم محصول به ازای هر متر مکعب آب خواهیم بود.

وی تاکید کرد: در برخی مناطق نیازی به تغییر الگوی کشت نداریم و با مدیریت نوین و دانش فنی روز می توان میزان تولید را افزایش داد.

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی درباره روند اجرای طرح تغییر الگوی تولید و کشت گفت : این طرح در شهرستان دامغان اجرا شد و در باغات پسته این شهرستان با استفاده از دانش سرشاخه کاری و پیوند ؛ رقم پسته اکبری و احمدآقایی که به کم آبی و سرما مقاوم است جایگزین رقم پسته شاه پسند شد.

عرب افزود: در این روش می توان ارقام مناسب را جایگزین کرد و بعد از 3 سال شاهد بارآوری درختان بود.

1393/05/25
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal