50 دستاورد شاخص تحقیقات کشاورزی در دولت یازدهم معرفی شده است
50 دستاورد شاخص تحقیقات کشاورزی در بخش زراعی، باغی، شیلات، حفظ نباتات، مکانیزاسیون، جنگل و مرتع، آب و خاک ، واکسن و داروهای دامی و بیوتکنولوژی در دولت یازدهم معرفی شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی،تولید و معرفی 35 رقم جدید زراعی، باغی، چهار دستاورد در حوزه آب و خاک، سه دستاورد در بخش جنگل و مرتع، دو دستاورد در حوزه شیلات، دو دستاورد در بخش مکانیزاسیون، دو دستاورد در زمینه حفظ و نباتات و دو دستاورد در حوزه واکسن و بیوتکنولوژی از شاخص های بخش تحقیقات کشاورزی در دولت تدبیر و امید به شمار می‌رود.
دستاوردهای مهم تحقیقاتی در بخش زراعی و باغی شامل تولید و معرفی 11رقم جدید گندم نان، دیم و دوروم، سه رقم جدید چغندر، سه رقم جدید نخود، سه رقم پنبه، چهار رقم کلزا، سویا و دانه روغنی، دو رقم لوبیا، دو رقم خربزه، دو رقم جو آبی و دیم، یک رقم زیتون، یک رقم کاهو، یک رقم به، یک رقم ذرت و یک رقم کنجد می شود.
در بخش جنگل ها و مراتع یک رقم جدید صنوبر با نام رحمتی و یک رقم گل محمدی معرفی و اطلس آویشن نیز تهیه و گونه ها و ارقام مناسب آویشن معرفی شده است.
بنابراین گزارش در بخش شیلات، مولدسازی و تکثیر مصنوعی گونه تاسماهی ایرانی پرورشی و دستیابی به دانش فنی پرورش ماهی هامور در قفس‌های شناور از دستاوردهای موسسه تحقیقات بین‌المللی تاسماهیان دریای خزر و موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور محسوب می شود.
در دو سال اخیر همچنین موسسه تحقیقات گیاهپزشکی روش‌های فیزیکی، شیمیایی و زراعی برای کنترل کپک سبز قارچ‌های خوراکی و موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی سامانه نوین تشخیص سریع باقی‌مانده سموم در محصول خیار را ارایه کرده است.
این گزارش می افزاید: طراحی و ساخت کمباین سه ردیفه پنبه چین، دستیابی به دانش فنی گلخانه خورشیدی ملی در حوزه مکانیزاسیون و فن‌آوری کشاورزی، ساخت راکتور پیشرفته مجهز به سیستم ولتاژ بالا برای تولید بیودیزل از روغن پسماند خوراکی در ایران در حوزه بیوتکنولوژی و تولید آزمایشگاهی و بررسی ایمنی‌زایی واکسن زنده دوگانه نیوکاسل
(La sota) + برونشیت عفونی (H-120) از دستاوردهای شاخص در بخش تحقیقات واکسن و سرم‌ساز می‌باشد.

1394/11/20
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal