موافقت نامه همکاری های دامپزشکی ایران و فنلاند امضاء می شود
دکتر خلج گفت: همکاری های دوجانبه نیاز به امضای موافقت نامه مشترک دامپزشکی دارد که این پیشنهاد مورد استقبال هیات فنلاندی قرار گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر خلج رییس سازمان ضمن خوشامدگویی و تشکر از حضور هیات فنلاندی در سازمان، توضیحاتی در خصوص ساختار سازمان دامپزشکی ایران داد و در خصوص تاریخچه سازمان و وظایف و فعالیت های کنترلی و نظارتی و توانمندی های علمی و آزمایشگاهی دامپزشکی ایران را توصیف نمود.وی سازمان دامپزشکی را یکی از سازمان های نظارتی پیشرو در منطقه معرفی کرد و در خصوص سامانه های بیماری های دام، طیور و آبزیان کشور و توانمدی سامانه های مذکور برای شناسایی کانون های بیماری و کنترل بیماری و اقدامات بهداشتی متناسب با رخداد بیماری توضیح داد: جنوب کشور ایران به عنوان یکی از تولید کنندگان عمده میگو برای صادرات به اتحادیه اروپا می باشد. همچنین سرمایه گذاری سنگینی در خصوص دارو و مواد بیولوژیک در ایران انجام شده است.
دکتر خلج اضافه کرد: در صورت وجود آزمایشگاه مورد تایید OIE ، امکان همکاری های دو جانبه در زمینه فعالیت های آزمایشگاهی وجود دارد، در صورت تمایل طرف فنلاندی در زمینه صادرات آبزیان و پرورش ماهی در قفس از تجربیات آنها در این زمینه استفاده گردد. همچنین جهت همکاری های دوجانبه و واردات و صادرات نیاز به امضای موافقت نامه مشترک دامپزشکی می باشد که این پیشنهاد مورد استقبال هیات فنلاندی قرار گرفت و مقرر گردید موافقتنامه مربوطه برای طرف فنلاندی جهت بررسی و اظهار نظر ارسال گردد.آزمایشگاه های ایران جزو آزمایشگاه های باتوانمندی بالا در منطقه بوده و با برخی از آزمایشگاه های مرجع در دنیا خواهرخواندگی داشته است.
دکتر آرتیوکی مدیر کل دپارتمان غذای وزارت کشاورزی فنلاند، ساختار دامپزشکی فنلاند را مشابه سازمان دامپزشکی و به عنوان یک ساختار نظارتی مستقل معرفی کرد که فعالیت های آن سازمان کنترل مواد غذایی و فرآورده های دامپزشکی می باشد. پس از ادغام سازمان محصولات نباتی و دامی کنترل محصولات گیاهی هم علاوه بر محصولات دامی تحت کنترل آن دپارتمان می باشد که از سه قسمت کنترل، تحقیقات و آزمایشگاه و قسمت اداری تشکیل شده است. در مناطق مختلف کنترل های نظارتی توسط سازمان های ایالتی و استانی انجام می پذیرد. همچنین وضعیت رعایت رفاه حیوانات توسط آنها کنترل می شود. جهت صادرات به کشور فنلاند باید مشابه سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا فرمت گواهی بهداشتی EU مورد نیاز می باشد و در مورد Salmonella قوانین این کشور سختگیرانه تر از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. ایشان هدف از این ملاقات را بررسی وضعیت ایران، واردات و صادرات و افزایش همکاری های دو جانبه دانستند و افزایش شناخت دو جانبه را راهی برای افزایش اعتماد برای همکاری توصیف کردند.
خانم Marja Koski Korhonen مدیر شرکت صنایع لبنی والیو نیز در خصوص مدیریت و کنترل کیفیت شیر خام تولیدی در شرکت توضیحاتی داد.
1394/06/21
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal