اختصاص 299 میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز و نوسازی شالیزارهای مازندران

استاندار مازندران گفت: امسال تمامی آببندان‌های استان را تا جایی که ظرفیت دارند، باید مهندسی، لایروبی، بازسازی و نوسازی شود تا حداکثر تامین منابع آبی را در استان داشته باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی مازندران، ربیع فلاح جلودار در آیین افتتاح همزمان 103 پروژه بخش کشاورزی با محوریت تجهیز و نوسازی شالیزار که در روستای ابجر شهرستان قائم شهر برگزار شد، اظهار داشت: تناوب کشت الگویی با حفظ موقعیت آب و خاک از امسال باید به طور جدی در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: از وظایف جدی ماست که مطالبات کشاورزان پیگیری و مورد حمایت قرار گیرد.

استاندار مازندران با بیان این که جهاد سازندگی که با دستور امام خمینی (ره) تشکیل شد در روستاها به عنوان کانون تولید مطرح بوده، گفت: اعتقاد ما بر این است اگر روستاها آباد باشد شهرها نیز آباد می‌شوند و اگر روستاها از ظرفیت بالقوه‌ای که دارند استفاده کنند کشور می‌تواند به استقلال دست یابد.

وی با اشاره به این که 6 میلیون تولیدات زراعی و باغی کشور مربوط به مازندران است، افزود: 23 درصد ارزش افزوده و 20 درصد اشتغال مازندران مربوط به بخش کشاورزی است که بسیار امیدوار کننده است.

در این مراسم، دلاور حیدرپور رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از تجهیز و نوسازی 100 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران خبر داد و خاطرنشان ساخت: از 210 هزار هکتار شالیزارهای استان، 50 هزار هکتار تجهیز و نوسازی شد که پیش بینی می‌شود 100 هزار هکتار شالیزار تجهیز و نوسازی شوند.

وی افزود: تلاشمان بر این است تجهیز و نوسازی به همراه زهکشی انجام شود تا بهره بیشتری از آب و خاک داشته باشیم.

حیدرپور خاطرنشان کرد: تجهیز و نوسازی شالیزارهای روستای ابجر شهرستان قائم شهر با 61.5 هکتار در دهه فجر کلنگ‌زنی شد که کمتر از 3 ماه آماده نشاکاری شد.

وی افزود: هزینه اجرایی طرح تجهیز و نوسازی شالیزارهای این روستا 3520 میلیون ریال بوده که در این راستا، 61 میلیون ریال برای هر هکتار هزینه شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار داشت: در سال 94 از اعتبارات ملی درخواست 36 میلیارد تومانی برای تجهیز و نوسازی شالیزار را داده‌ایم که در مرحله اول 16 میلیارد تومان نهایی شده است.

به گفته وی، کل اعتبارات تملکی جهاد کشاورزی در سال 92 از 9 میلیارد تومان، در سال 93 به 19 میلیارد تومان رسیده است.

حیدرپور ادامه داد: اعتبارات ملی در سال 92 برای تجهیز و نوسازی شالیزارها و آبیاری تحت فشار 180 میلیارد ریال مصوب شد در حالی که در سال گذشته این میزان اعتبار به 299 میلیارد ریال افزایش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه مازندران از ظرفیت بالایی برای توسعه برخوردار است، گفت: مازندران از پتانسیل آبی خوبی برخوردار است اما به دلیل مناسب نبودن ذخیره آبی با کمبود منابع آبی مواجه می‌شویم.

این مسوول با بیان این که جهاد کشاورزی در سنگر تولید و بخش اقتصادی همانند 8 سال دفاع مقدس که حماسه آفریده منشا اقدامات ارزنده‌ای خواهد بود، گفت: در این راستا، به مناسبت هفته جهاد کشاورزی 103 پروژه بخش کشاورزی به بهره‌برداری رسید که 89 پروژه مربوط به آب و خاک است که شامل یک هزار و 560 هکتار آبیاری تحت فشار در باغات و مزارع، 9 کیلومتر احداث کانال، 4 ایستگاه پمپاژ، 12 کیلومتر احداث و بهسازی جاده بین مزارع، 650 هکتار تجهیز و نوسازی، 6 واحد مرغداری اعم از گوشتی و مرغ مادر گوشتی و 2 پروژه صنایع تبدیلی و تکمیلی بوده است.


1394/03/30
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal