اجرای طرح پهنه بندی اراضی کشاورزی در 12 استان کشور
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بیان کرد: طرح پهنه بندی کشاورزی بخشی از طرح نظام نوین ترویج کشاورزی است که هم اکنون در حال اجرا است .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا ، دکتر اسکندر زند در بازدید از سایت الگویی تولیدی ترویجی امید در شهرستان فسا گفت : با استقرار این نظام و انتقال دانش فنی به تولیدکنندگان، شاهد بهبود وضعیت اقتصادی آنها، معرفی کشاورزی به‌عنوان بخش دانش‌بنیان در جامعه، افزایش تقاضا برای گرایش جوانان به این بخش و تولید محصول سالم‌تر خواهیم بود.
زند از اصول مهم نظام ترویج را تجهیز و ساماندهی مراکز جهاد کشاورزی در بخش ها و دهستان ها عنوان کرد و اظهار داشت: از دیگر اهداف ما برای تجهیز مراکز، برگزاری کلاس‌های آموزش مناسب برای تولیدکنندگان و بهره‌برداران بوده است، به‌گونه‌ای که آنها را از محیط کارشان جدا نکنیم و برای آموزش آنها کارشناسان مکلف به رفتن به مناطق روستایی هستند.
وی ‌گفت: ساماندهی و تجهیز مراکز کشاورزی، ایجاد شبکه مدیریت دانش و پهنه بندی عرصه‌های بخش کشاورزی برای ارائه حداکثر خدمات به بهره برداران و با هدف افزایش ضریب پوشش فعالیت‌های آموزشی و ترویجی اقداماتی است که در اجرای طرح نظام نوین ترویج کشاورزی باید انجام شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: هدف از اجرای طرح پهنه بندی کشاورزی، انسجام در سیاست‌های کلان وزارت از طریق مشارکت فعال و تعامل معاونت‌ها و سازمان‌های تخصصی، بهره گیری از ظرفیت بخش‌های خصوصی و تشکل‌ها و گسترش رویکردهای متنوع ترویج در مراکز استان‌ها است.
زند ادامه داد : امسال از سوی دولت و مجلس بیش از 400 میلیارد ریال به بخش آموزش و تحقیقات برای اجرای طرح پهنه بندی اختصاص داده شده که هر چند برای اولین سال خوب است ولی اعتبارات این طرح کافی نیست.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر این طرح در 12 استان کشور از شش ماه قبل آغاز شده و با اجرای کامل آن در کل کشور کل عرصه های کشاورزی به 10 هزار پهنه تقسیم خواهد شد که نظارت بر این پهنه ها توسط 10 هزار مهندس که سال گذشته استخدام شدند نظارت خواهد شد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فسا نیز در این بازدید از عمده مشکلات بخش کشاورزی را کمبود آب و خشکسالی بیان داشت و افزود : با توجه به این که شهرستان فسا به عنوان یکی ازمهمترین مراکز تولید گندم و سایر محصولات کشاورزی و دامی در سطح استان و کشور است خشکسالی اثر دوچندانی بر کشاورزی این شهرستان گذاشته است .
سامانی بیان داشت: در شهرستان فسا 9 طرح الگویی در زمینه باغی و زراعی اجرا شده است .
وی ادامه داد : در طرح پهنه بندی استان فارس به 600 پهنه تقسیم شده که شهرستان فسا در شرق شیراز نیز 20 پهنه را شامل می شود.
1395/01/25
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal