تامین و توزیع 4.7 میلیون تن خوراک دام و طیور در دولت یازدهم
مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور از تامین و توزیع بیش از چهار میلیون و 700 هزار تن خوراک دام و طیور طی دو سال گذشته خبر داد. و گفت: مرغ و تخم‌مرغ از سال گذشته به محصولات پروتئینی صادراتی تبدیل شدند، به طوری که پارسال 415 تن از این محصولات به کشورهای مختلف صادر شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایسنا، مصطفی یاسایی اظهار کرد: شرکت پشتیبانی امور دام همه امکانات خود را در راستای ایجاد ثبات در تولید، قیمت و مصرف اقلام علوفه‌ای و محصولات پروتئینی دام و طیور برای به حداقل رساندن اثرات نوسانات قیمت جهانی در وضعیت قیمت بازار داخلی این محصولات اساسی به کار گرفته و با دیدگاه دوجانبه حمایت از تولید و مصرف، اقدامات و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده است.
وی افزود: این اقدامات موجب شده میزان تأثیر افزایش قیمت جهانی نهاده‌های دام و طیور بر افزایش قیمت داخلی خوراک دام و طیور و تأثیر افزایش قیمت داخلی اقلام نهاده‌ها بر افزایش قیمت محصولات داخلی دام و طیور و اثرات اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها به حداقل ممکن برسد.
یاسایی با اشاره به تامین و توزیع چهار میلیون و 700 هزار تن خوراک دام و طیور طی دو سال گذشته برای مرغداران و دامداران گفت: طی دو سال اخیر‌ در راستای تامین نهاده‌های مورد نیاز تولید کنندگان (ذرت، کنجاله سویا و جو) و در جهت ایجاد ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی در سال 1392، یک میلیون و 734 هزار تن و در سال گذشته یک میلیون و 721 هزار تن انواع خوراک دام و طیور خریداری و در این سال‌ها به ترتیب بیش از دو میلیون و 739 هزار تن و یک میلیون و 980 هزار تن نهاده‌های تولید مورد نیاز دامداران و مرغداران را توزیع شد.
به گفته وی، همچنین حدود 10 هزار و 400 تن انواع کنسانتره دامی نیز درکارخانه خوراک دام داخلی تولید شد و در اختیار دامداران و مرغداران قرار گرفت.
مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام با بیان این که تهیه، تولید و نگهداری، توزیع و پشتیبانی و تنظیم بازار انواع خوراک دام، طیور و آبزیان، مواد پروتئینی (حیوانی)، کمک به عمران، احیاء و اصلاح مراتع برای افزایش تولید، حمایت از تولید کننده، مصرف‌ کننده و صنایع وابسته و خرید تضمینی مواد علوفه‌ای و پروتئین دامی از وظایف این شرکت است، ادامه داد: در سال 1392 میزان خرید گوشت قرمز حدود 20 هزار تن و میزان خرید گوشت مرغ حدود 168 هزار تن بود که در همین سال حدود 26 هزار و 800 تن گوشت قرمز و 133 هزار 700 تن گوشت مرغ توزیع شد.
وی افزود: همچنین در سال گذشته خرید و ذخیره‌سازی 11 هزار 900 تن گوشت قرمز (وارداتی و داخلی) و 141 هزار تن گوشت مرغ از محل تولید داخلی توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور انجام گرفت که البته بخشی از خرید در جهت صادرات بود.
به گفته یاسایی در سال گذشته حدود 19 هزار و 200 تن گوشت قرمز و 116 هزار و 700 تن گوشت مرغ نیز در چارچوب برنامه‌های ابلاغی کشور و در راستای تنظیم بازار داخلی این محصولات پروتئینی توزیع شد.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور از صادرات 415 تن مرغ و تخم‌مرغ توسط این شرکت در سال گذشته خبر داد و گفت: با توجه به افزایش میزان تولید و وضعیت بازار داخلی و در راستای ارتقای کیفیت تولید، حمایت از تولیدکنندگان و توسعه صادرات غیرنفتی، صادرات محصولات پروتئینی در دستور کار شرکت پشتیبانی امور دام قرار گرفت و در این زمینه سال گذشته حدود 345 تن گوشت مرغ و 70 تن تخم مرغ نیز صادر شد.
وی گفت: ذخیره‌سازی تخم مرغ خوراکی با هدف تنظیم بازار و با مشارکت تشکل‌های صنفی مرتبط انجام شد که در این راستا حدود 76 تن تخم‌مرغ خریداری شد.
یاسایی اظهار کرد: با توجه به میزان موجودی گوشت مرغ، حدود 3401 تن گوشت مرغ فرآوری و 9 میلیون و 186 هزار و 916 قوطی کنسرو مرغ با مشارکت کارخانه‌های فعال در سال گذشته تولید شد.

1394/06/14
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal