اجرا ي آبياري زير سطحي درختان پسته در كشور

 

مديركل دفتر شبكه ها و روش هاي آبياري معاونت آب و صنايع وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به كسب نتايج مثبت از طرح تحقيقاتي آبياري زير سطحي پسته گفت: اين روش در استانهاي پسته خيز اجرا مي شود.

"سيدرحيم سجادي" در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: اين طرح به مدت چهار سال در شهرهاي استان كرمان از جمله سيرجان و رفسنجان اجرا شد و موسسه فني و مهندسي اعلام كرد اين روش براي آبياري درختان پسته مناسب است. وي گفت: در اين روش لوله هاي مخصوصي در عمق نيم متري زمين تعبيه مي شود و قطره چكانها آب را مستقيما به ريشه درختان ميرساند. سجادي با اشاره به تبخير اب در استانهايي نظير سمنان گفت: اين روش با توجه به بارندگي 150 ميليمتري در استاني مانند سمنان و تبخير دو هزار ميليمتري مانع از تبخير آب شده و ريشه درخت از آب مناسب برخوردار مي شود. وي گفت: در نظر است امسال اين طرح در هفت تا هشت استان پسته خيز كشور از جمله سمنان اجرايي شود. وي گفت: طرح آبياري زيرسطحي در مورد درختان انار، مركبات و ساير محصولات درختي نيز بايد بررسي شود. وي گفت: لوله هاي مورد استفاده در اين روش تماما از خارج وارد مي شودو توليد داخل ندارد. سجادي همچنين با بيان اينكه 85 درصد لوازم مورد نياز آبياري تحت فشار در ايران توليد مي شود گفت: تنها 10 تا 15 درصد اين لوازم شامل يك سري آب پاشها و قطره چكانها با هدف ايجاد رقابت در توليد داخل از خارج از كشور وارد مي شود.

مديركل دفتر شبكه ها و روشهاي آبياري معاونت آب و صنايع وزارت جهاد كشاورزي با بيان اينكه 780 هزار هكتار از اراضي كشور زير پوشش آبياري تحت فشارقرار دارد گفت: به علت استقبال بهره برداران از روش آبياري قطره اي درصد آبياري تحت فشار به روش قطره اي در حال حاضر 55 درصد و باراني 45 درصد است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1388/05/27
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal