ايجاد 300 هزار شغل با اجراي طرح احياي 550 هزار هكتار از دشت‌هاي خوزستان و ايلام

به گزارش روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي، نخستين همايش مشترك فرماندهان مهندسي رزمي دوران دفاع مقدس، مديران موسسه و مديران عامل شركت‌هاي جهاد نصر و مديران كانون سنگرسازان بي‌سنگر در 19 دي ماه  امسال با حضور مسئولان و مديران وزارت جهاد كشاورزي با هدف ايجاد انسجام و هماهنگي بيشتر اين بخش‌ها براي حضور در عرصه‌هاي كشاورزي با بهره‌گيري از فرهنگ و روحيه جهادي در سالن همايش برق آلستوم تهران برگزار شد.

در اين مراسم، مهندس يدا... شمايلي مديرعامل موسسه جهاد نصر، با اشاره به اقدامات موسسه جهاد نصر در خصوص طرح احياي اراضي دشت‌هاي خوزستان و ايلام، گفت: اين طرح بزرگترين طرح در تاريخ كشاورزي ايران است و مجموعه جهاد نصر با توجه به شناختي كه از خوزستان و پتانسيل‌هاي بالاي اين سرزمين دارد، مسووليت اجراي اين طرح عظيم را بر عهده گرفت.

وي وجود روحيه جهادي، وجود ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي موسسه جهاد نصر و تجربه آن در ساخت تجهيزات را از دلايل ورود موسسه براي اجراي اين طرح بزرگ دانست و اظهار داشت: با توجه به وجود دشت‌هاي وسيع و حاصلخيز در پاياب سدهاي خوزستان و ايلام و سرازير شدن حدود 25 درصد حجم آب هاي قابل استحصال كشور به خوزستان و سرمايه‌گذاري كلان كشور در اراضي بالادست خوزستان در سدهاي كرخه، كارون، مارون و ...، سازماندهي يك سازمان قوي، مستقل و منعطف به منظور تسريع در تكميل اين طرح ضروري بود.

شمايلي، خوزستان را عسلويه كشاورزي ايران اعلام و خاطرنشان كرد: با احياي اراضي دشت‌هاي خوزستان و ايلام در سطح 550 هزار هكتار مي‌توان گامي بزرگ در امنيت غذايي و توليدات كشاورزي كشور برداشت.

وي افزود: بر اساس سند چشم‌انداز 20 ساله، توليد محصولات كشاورزي كشور بايد از 100 ميليون تن به 200 ميليون تن افزايش يابد كه بخش عمده‌اي از اين توليدات بر عهده استان خوزستان است.

مديرعامل موسسه جهاد نصر، تصريح كرد: اين طرح با توجه به موانع و محدوديت‌هاي مالي تاكنون در سطح حدود 80 هزار هكتار اجرا شده است.

وي اضافه كرد: با اجراي كامل اين طرح، حدود 10 ميليون تن به محصولات كشاورزي خوزستان اضافه مي‌شود و حدود 300 هزار شغل مستقيم و غيرمستقيم ايجاد خواهد شد كه اين امر، كم شدن مهاجرت‌هاي روستايي، كاهش حاشيه‌نشيني شهرها و توسعه شاخص‌هاي انساني را در پي خواهد داشت.

شمايلي، با اشاره به ماده 144 قانون اساسي گفت: بر اساس اين ماده هر جا قطب كشاورزي است بايد با محوريت وزارت جهاد كشاورزي، ديگر وزارتخانه ها متمركز شوند. بنابراين همزمان با احداث اين پروژه بايد به فكر صنعت، راه، حمل و نقل، صنايع بسته‌بندي، شهرسازي و ... باشيم.

وي تاكيد كرد: اگر جامع‌نگري بر روي اين طرح نباشد در آينده كشور دچار مشكل خواهد شد.

شمايلي با بيان اين كه در سال 92، 200 ميليارد تومان اعتبار دولتي براي اجراي اين طرح اختصاص يافته است، خاطرنشان ساخت: دولت به لحاظ محدوديت اعتبارات ساليانه نمي‌تواند پاسخگوي اين پروژه عظيم باشد بنابراين اميدواريم با همت جهادي بتوان كمبود اعتبارات را از مسير فاينانس داخلي و خارجي و صندوق توسعه دنبال كرد.

اين مسوول با اشاره به راهبردهاي موسسه جهاد نصر در اجرايي كردن اين طرح عظيم گفت: استفاده از تكنولوژي فتوليزراسكن هوايي براي تهيه نقشه اراضي، انجام مطالعات اجتماعي به منظور فرهنگ‌سازي و بسترسازي لازم براي ايجاد تشكل‌هاي بهره‌بردار و توانمندسازي آنان براي سهولت در اجراي عملياتي طرح، استفاده از تكنيك مهندسي ارزش براي حذف كارهاي غيرضروري، يكپارچه‌سازي اراضي خرد كشاورزي و استفاده از پتانسيل پيمانكاران از جمله راهبردهاي موسسه در اجرايي كردن اين طرح است.

وي، تلفيق طرح توسعه آبزي‌پروري و طرح‌هاي كشاورزي در محدوده اين طرح عظيم، توجه به مباحث زيست‌محيطي و مقابله با پديده ريزگردها و حمايت از صنعتگران داخلي را از ديگر راهبردهاي موسسه براي اجراي اين طرح عنوان كرد.

 مديرعامل جهاد نصر، كمبود اعتبارات، عدم همزماني طراحي شبكه‌هاي آبياري و زهكشي اصلي و فرعي، بي‌توجهي به مسايل اجتماعي و فرهنگي در طراحي شبكه‌ها، عدم وجود تشكل‌هاي بهره‌برداري مناسب در منطقه و آلودگي اراضي به مين را از جمله موانع و مشكلات اجراي اين طرح بزرگ دانست. وي اظهار اميدواري كرد اين طرح عظيم با كمك ديگر بخش‌ها اجرايي شود.

همچنين آيت‌ا... عالمي نماينده ولي‌فقيه در وزارت جهاد كشاورزي در اين مراسم، شكل‌گيري اين جمع را مايه خير و بركت دانست و افزود: عزيزان جهادي با كوله‌باري از ايمان، باور، تجربه و عمل بايد به صورت منسجم در كنار هم قرار گيرند تا توان، افكار و تجارب خود را به منصه ظهور برسانند.

وي با اشاره به طرح گسترده‌اي كه از سوي بخش كشاورزي و جهاد نصر در سرزمين‌ پراستعداد خوزستان تحت عنوان طرح مقام معظم رهبري آغاز شده است، گفت: عرصه كشاورزي، عرصه پراستعدادي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

آيت‌ا... عالمي به سخنان حضرت علي (ع) در خصوص شاكله و اركان زندگي اشاره كرد و افزود: حضرت امير (ع)، حاكميت، عمارت، تجارت، سرمايه‌گذاري و بهره‌برداري از سرمايه و بخشش‌ها و صدقات و زكات را پنج ركن زندگي عنوان كرده است.

وي افزود: براي اثبات اين اركان، خداوند زمين را آفريند و آبادي زندگي را در گرو زمين قرار داد بنابراين زمين را شكوفا كرده و از آن بهره‌برداري كنيد.

در ادامه اين مراسم، مهندس مهدي گلي مشاور وزير جهاد كشاورزي در امور ايثارگران، از پيگيري تبديل حقوق شهدا از كشوري به لشكري خبر داد و گفت: اين كار در مورد خانواده‌هاي شهدا نهايي شده است و بايد در مورد جانبازان، مفقودين و .. نيز انجام شود.

وي توجه به نيروهاي داوطلب همانند نيروهاي بسيجي را ضروري دانست و گفت: پرونده‌هاي نيروهاي داوطلب به بسيج انتقال يافته است تا سوابق بيمه‌اي آنان و هر آنچه كه شامل نيروهاي بسيجي مي‌شود، در مورد نيروهاي داوطلبي كه در جبهه حضور داشته‌اند، لحاظ شود.

گلي در خصوص واگذاري سهام موسسات به ايثارگران و كاركنان شركت‌ها گفت: واگذاري بايد به سرعت انجام شود و نبايد زمان را از دست دهيم.

وي از اجراي طرح خدمات‌رساني به ايثارگران خبر داد و تصريح كرد: ما به دنبال ايجاد شبكه بيمه‌اي و شبكه بانكي مستقل براي ايثارگران هستيم، همچنين در خصوص بحث اشتغال ايثارگران، مسكن، سازمان بازنشستگي، راه‌اندازي تشكل‌ها و ... براي مرتفع كردن مشكلات پيش روي ايثارگران كارهايي صورت گرفته است.

 

1392/10/21
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal