کهگیلویه و بویراحمد می‌تواند قطب تولید لیموترش کشور شود

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: با مطالعات انجام شده، استان کهگیلویه و بویراحمد می‌تواند قطب تولید لیموترش کشور شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد، ابوالقاسم حسن‌پور در سفر دو روزه خود به استان کهگیلویه و بویراحمد در جمع مسوولان و فعالان بخش خصوصی حوزه باغبانی اظهار داشت: با تهدید و خساراتی که بیماری جاروک در باغات مرکبات کشور به ویژه لیموترش استان‌های مختلفی چون هرمزگان، فارس و جنوب کرمان به وجود آورده است، باید به فکر جایگزینی برای تولیدکنندگان لیموترش باشیم.

وی افزود: با مطالعاتی که انجام شده است، استان کهگیلویه و بویراحمد جایگاه بالایی در مرکبات دارد چرا که هم رودخانه‌های پرآبی دارد و هم اراضی شیبدار و خاک‌های حاصل‌خیزی دارد.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که خشکسالی‌های اخیر نیز موجب افزایش جمعیت حشرات ناقل بیماری جاروک شده است، تصریح کرد: این مشکلات موجب کاهش شدید تولید لیموترش کشور شده است که می‌طلبد در استان کهگیلویه و بویراحمد با هدف جبران کاهش تولید، باغات مرکبات به خصوص لیموترش را توسعه دهیم.

وی شرایط توسعه باغات در این استان را با توجه به وجود رودخانه‌های پرآب و میزان مطلوب بارندگی‌ها مساعد دانست و تأکید کرد: در بازدیدهایی که در این دو روز از این استان داشتیم ظرفیت‌های بالای باغبانی و توسعه باغات مرکبات و زیتون کاملا محسوس است.

این مسوول از افزایش سهم یارانه نهال استان کهگیلویه و بویراحمد خبر داد و گفت: برای ایزوله ماندن این استان باید سیاست سازمان جهاد کشاورزی در عدم وارد کردن نهال از استان‌های مجاور تداوم داشته باشد.

حسن‌پور در خصوص اجرای برنامه‌های آتی این استان در بخش کشاورزی ابراز داشت: برای تأمین آب احداث باغات در اراضی شیبدار، اعتبارات لازم را تخصیص می‌دهیم.

وی از برگزاری نشستی ویژه به همین منظور در وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: اختصاص مبلغ 40 میلیارد ریال از اعتبارات ملی به موضوع تأمین آب اراضی شیبدار، با جدیت در حال پیگیری است.

1393/10/27
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal