دستگاه های بوجاری و تولید بذور کشاورزی به فن آوری های نوین مجهز می شوند

دستگاه های بوجاری و تولید بذور کشاورزی به فن آوری های نوین مجهز می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی کامبیز عباسی رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با اعلام این مطلب گفت: امسال توانسته ایم برای 50 سایت سازمان مرکزی تعاون روستایی، تجهیزات نوین با عنوان دستگاه جدایش بر مبنای جرم حجمی بذر را معرفی و یارانه آن را پرداخت کنیم.

وی ارتقاء وضعیت سیستم های بوجاری و ماشین های تولید بذر را در عرصه توسعه کشاورزی تعیین کننده دانست و اظهار داشت: وزیر جهاد کشاورزی در حوزه ارتقاء سیستم های بوجاری کشور تکلیف ویژه ای را به مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی سپرده است.

 عباسی خاطر نشان کرد: در کشور ما بذر ها بر مبنای اندازه جدا می شوند و از این رو بذر های پوک با بذر های سالم مخلوط شده و در نتیجه این بذر ها در مزارع سبز نمی شوند در حالی که استفاده از این فن آوری جدید، کیفیت بذر را در پی دارد، و در تولید و عملکرد محصولات نقش مهمی خواهد داشت.

معرفی ماشین های برداشت مکانیزه میوه

وی در ادامه به معرفی فن آوری های نوین در حوزه باغبانی نیز اشاره کرد و گفت: امسال ماشین های برداشت مکانیزه میوه را شناسایی و به هفت استان زنجان، سمنان، فارس، همدان، قزوین، تهران، و گلستان معرفی کرده ایم.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با بیان این که باغداران در صورت استفاده از فن آوری نوین برداشت میوه از مشوق یا کمک بلاعوض 30 درصدی قیمت این فن آوری برخوردار می شوند، افزود: اعتبارات خرید ماشین های برداشت میوه در اختیار استان ها قرار گرفته است.

زیتون کاران به سیستم روغن کشی مجهز می شوند

عباسی همچنین از شناسایی و معرفی سیستم های روغن کشی پرتال زیتون به 10 استان کشور خبر داد و تصریح کرد: مشوق های 30 درصدی قیمت این فن آوری نوین به زیتون کاران تعلق می گیرد و ما از سازمان های جهاد کشاورزی استان های زیتون خیز کشور خواسته ایم که افراد واجد شرایط را به این مرکز معرفی کنند.

وی در همین حال اعلام کرد که استفاده از سیستم های روغن کشی پرتال زیتون ضمن جلوگیری از ضایعات این محصول واجب می شود که  باغدار به یک کارخانه روغن کشی سیار مجهز شود.

وی اضافه کرد: سیستم جدید روغن کشی در راستای اقتصادی کردن زیتون کاری و برای باغات زیر پنج هکتار مناسب است.

امسال برداشت مکانیزه خرما انجام می شود

وی در مورد هرس و برداشت خرما نیز اذعان داشت: در سال جاری چند فن آوری نوین برای برداشت مکانیزه خرما در سطح چهار استان خوزستان، بوشهر، هرمزگان و فارس شناسایی و معرفی شده است.

 این مقام مسئول یاد آور شد: سال گذشته در حوزه خرما فعالیت های محدودی  برای شناسایی بالابر خرما به منظور برداشت مکانیزه این محصول داشتیم و امیدواریم امسال با معرفی فن آوری های جدید به نتیجه قطعی برسیم.

ارائه 250  ماشین حفاظتی با کمک بلاعوض

 عباسی در مورد کشاورزی حفاظتی نیز گفت: برای استان های کشور 200 تا 250 دستگاه ماشین حفاظتی در قالب 30 در صد کمک بلاعوض در نظر گرفته ایم.

 وی کشاورزی حفاظتی را یکی از روش های تولید بر مبنای حفظ محیط زیست و بهبود منابع پایه خاک عنوان کرد و اظهار داشت: ما در این راستا کشت مستقیم و خاک ورزی حفاظتی را سرلوحه  فعالیت هایمان در مرکز توسعه مکانیزاسیون قرار داده ایم.


1394/02/29
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal