اجرای عملیات آبخیزداری در سطح 1 میلیون هکتار از عرصه ها در سال 94

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با اجرای طرح های آبخیزداری 60 میلیارد متر مکعب آب در اختیار منابع آب زیرزمینی قرار خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما خداکرم جلالی در حاشیه دومین روز مراسم هفته نتایج طبیعی که با نام فرهنگ و رسانه با حضور چهره های سرشناس ورزش برگزار شد ، با اشاره به این که سالانه حدود 290 میلیارد متر مکعب آب تبخیر می شود ، افزود: با اجرای طرح های آبخیزداری 60 میلیارد متر مکعب از این میزان آب پیش از آن که تبخیر شود جمع آوری و وارد آب های زیرزمینی می شود.

وی گفت: 13 درصد از این میزان آب حاصل از بارش در اختیار عرصه های جنگلی قرار می گیرد و 17 درصد دیگر نیز پس از نفوذ به آب های زیرزمینی سبب تقویت چاه های آب خواهد شد.

رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: حدود 70 درصد نزولات آسمانی در کشور ما تبخیر می شود که با عملیات آبخیزداری 30 درصد از این میزان جمع آوری و استحصال خواهد شد.

جلالی گفت: عملیات آبخیزداری برای کشور ضروری است و باید برای حفظ منابع آب موجود از این روش استفاده کرد.

وی افزود: از آنجا که در آبخیزداری، آب های روان و فصلی جمع آوری و به تدریج در سفره های زیرزمینی نفوذ می کند در این روش از شور و قلیایی شدن خاک و اراضی کشاورزی جلوگیری می شود.

رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: تا پایان امسال حدود 500 هزار هکتار طرح آبخیزداری اجرا شد و سال آینده نیز در یک میلیون هکتار از عرصه ها اجرایی می شود.

جلالی درباره میزان بودجه اجرای طرح های آبخیزداری افزود: سال گذشته 80 میلیارد ریال اختصاص یافت اما این بودجه برای سال آینده 162 میلیارد ریال است اما در صورت افزایش این عدد ، سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری توان اجرای بیش از 3 میلیون هکتار را دارد.

در مراسم امروز از فعالان عرصه های منابع طبیعی تقدیر شد و چهره های سرشناس ورزشی علی دایی و عادل فردوسی پور نیز نهالی در محوطه سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری غرس کردند.


 

1393/12/16
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal