طرح افزایش تولید دانه‌های روغنی در کشور اجرا می شود
مشاور وزیر و مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی، بر لزوم تشکیل ستاد دانه‌های روغنی در استان‌ها تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس مهاجر در سومین گردهمایی مدیران وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: با تشکیل این ستاد، ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها، شخصا بر تولید دانه‌های روغنی نظارت داشته باشند تا بتوانیم با کمک و همیاری، طرح تولید کلزا در کشور را راه‌اندازی کنیم.
این مسوول گفت: از آنجایی که امکان ذخیره محصول کلزا وجود ندارد و بیش از 75 درصد اراضی کلزا در اختیار خرده‌مالکان قرار دارد، باید اعتبارات کاشت، داشت و برداشت با سود کم برای کشاورزان کلزاکار تامین شود.
مشاور وزیر و مجری طرح دانه‌های روغنی خاطرنشان کرد: طرح افزایش تولید دانه‌های روغنی با هدف کاهش وابستگی کشور به واردات روغن با مشارکت 400 محقق خارجی و داخلی تهیه شده و قرار است در یک دوره 10 ساله به جایی برسیم که حدود 70 درصد روغن و حدود 50 درصد کنجاله مورد نیاز دام و طیور را تامین کنیم.
وی با اشاره به تهیه و اجرای طرح افزایش تولید دانه روغنی در دوره قبلی وزارت مهندس حجتی اضافه کرد:با اجرای این طرح تا سال 86-85 به 320 هزار تن تولید کلزا رسیده بودیم اما با بی توجهی به اجرای طرح یاد شده تولید کلزا امروز به 50 هزار تن رسیده است که امیدواریم با تلاش همه دست‌اندرکاران بخش، طرح افزایش تولید دانه‌های روغنی مجددا با جدیت دنبال شود.
مهاجر سپس بر ضرورت تغییر الگو و کاهش مصرف انواع روغن در کشور تاکید کرد و گفت: به خاطر ایجاد بیماری‌های گوناگون در اثر مصرف زیاد روغن و همچنین کاهش وابستگی کشور به واردات 4 میلیارد دلاری روغن باید در کنار اجرای برنامه افزایش تولید دانه های روغنی در داخل مورد توجه قرار گیرد.
1394/06/17
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal