اصلاح الگوی کشت و مدیریت منابع آبی دشت تبریز، گامی مهم در راستای احیای دریاچه ارومیه
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان شرقی گفت: اصلاح الگوی کشت و مدیریت منابع آبی دشت تبریز، گامی مهم در راستای احیای دریاچه ارومیه است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس محمدصادق پورمهدی در حاشیه بازدید از طرح‌های کشاورزی دشت تبریز، ضمن بیان این مطلب افزود: با توجه به بحران دریاچه ارومیه و لزوم مصرف بهینه آب کشاورزی، کلزا یکی از محصولات استراتژیک کشور بوده و با نیاز آبی کم از مهمترین محصولات جایگزین در اصلاح الگوی کشت است.
وی با ابراز خرسندی از عملکرد مطلوب سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در ترویج ارقام جدید کلزا و توسعه کشت این محصول در استان افزود: ترویج و توسعه کشت کلزا، توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار و کم‌فشار و بکارگیری روش‌های نوین در امر کاشت، داشت و برداشت از عمده‌ترین اقداماتی است که می‌توان در راستای اصلاح الگوی کشت، مدیریت منابع آب‌های زیرزمینی دشت تبریز و احیای دریاچه ارومیه به کار گرفت که جهادکشاورزی استان در این راستا گام‌های بزرگی برداشته است.
پورمهدی گفت: پژوهش‌های کشاورزی در احیای دریاچه ارومیه و رفع این بحران تاثیرگذار است و مسئولان ذیربط باید از این پژوهش‌ها استفاده کنند که تحقیقاتی شامل اصلاح الگوی کشت مانند معرفی ارقام جدید زراعی و باغی، ارقام متحمل به شوری و خشکی، استعدادیابی مناطق مختلف استان برای کشت گیاهان مختلف از جمله این موارد است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: با توجه به خشکسالی‌های اخیر و لزوم کاهش اتلاف آب و مصرف بهینه آن در شهرستان تبریز، احداث شبکه آبیاری و زهکشی در دشت تبریز یکی دیگر از راهکارهای عملی در این زمینه به شمار می‌رود. لازم است شرکت آب منطقه‌ای زه آب‌های استحصالی را به طریقی به دریاچه ارومیه برساند.
وی با تاکید بر اجرای شبکه‌های زهکشی برای جمع‌آوری و انتقال زه‌آب‌ها و جلوگیری از شور شدن و زه‌دار شدن اراضی دشت تبریز، ابراز امیدواری کرد با اجرای این پروژه‌ها، گام‌های بلندی در جهت کاهش بحران آبی دریاچه ارومیه، توسعه پایدار کشاورزی و بهبود شرایط آب و هوایی شهر تبریز برداریم.1394/12/03
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal