پسته در استان هاي با قابليت مناسب كشت مي‌شود

مدير كل امور ميوه‌هاي وزارت جهاد كشاورزي گفت: توليد پسته از محدوده استان كرمان فراتر رفته و در ساير استان‌ها با قابليت مناسب كشت مي‌شود.

سيد رحمت‌الله پريچهر در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس در پاسخ به اينكه چرا به رغم دارا بودن امكان كشت پسته در ساير استان‌ها، اين كشت در مناطق محدودي از كشور وجود دارد، گفت: بر اساس تحقيقي كه انجام شده، از امسال پايلوت‌هايي در استان‌هايي كه از نظر شرايط اكولوژيكي قابليت توليد، آب كافي، شوري مناسب خاك و شرايط اقليمي مناسب براي پرورش پسته دارند، زير كشت مي‌‌رود.

مدير كل امور ميوه‌هاي وزارت جهاد كشاورزي افزود: با توجه به  مشكلاتي كه استان كرمان از نظر EC (شاخص شوري خاك) و كاهش بارندگي داشته تمام تلاش اين است كه پسته را در ساير مناطق به توليد مناسب برسانيم.

وي افزود: طرح متدولوژي و شرح خدمات آماده است و موضوع توليد پسته در استان‌هاي ديگر پيگيري مي‌شود.

پريچهر ادامه داد: يارانه نهال نيز در اين زمينه اختصاص داده شده و قصد داريم توليد‌كنندگان و كشاورزان را نيز در اين زمينه حمايت جدي كنيم.

پريچهر تأكيد كرد: توليد پسته در كشور نمي‌تواند به 4 يا 5 منطقه محدود شود و در خيلي از استان‌ها امكان توليد وجود دارد.

به گفته پريچهر ميزان عرضه پسته در بازارهاي داخلي و خارجي كمتر از تقاضا است و به اين دليل وزارت جهاد كشاورزي برنامه‌ توسعه ميوه‌هاي خشك و به ويژه پسته را در اولويت قرار داده است.

1391/10/09
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal