پیش بینی افزایش 1 میلیون تنی خرید تضمینی گندم در سال 94

مشاور وزیر جهادکشاورزی و مجری طرح گندم گفت: از 26 اسفند تاکنون 10 هزار تن گندم در استان های سیستان و بلوچستان، خوزستان، بوشهر و جنوب کرمان برداشت و به مراکز خرید تحویل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، اسماعیل اسفندیاری پور با اشاره به اینکه عملکرد تولید گندم در این استان ها شرایط خوبی دارد، افزود: براساس ارزیابی کارشناسان از سطح سبز مزارع گندم در کشور پیش بینی می شود تا پایان فصل برداشت یعنی تا مهر ، یازده میلیون و 60 هزار تن گندم تولید شود.

وی گفت: براساس برآوردها و برنامه ریزی ها امسال 7 میلیون و 700 هزار تن گندم یعنی یک میلیون تن بیشتر از سال گذشته خریدای خواهد شد.

مجری طرح گندم درباره نحوه خرید تضمینی گندم افزود: شرکت بازرگانی دولتی با همکاری سازمان مرکزی تعاون روستایی و بانک کشاورزی به عنوان بانک عامل مسئول خرید تضمینی گندم هستند.

اسفندیاری پور گفت: براساس مصوبه هیات دولت هر کیلوگرم گندم نان 1155 تومان و هر کیلو گندم دوروم 1188 تومان به صورت تضمینی خریداری می شود و هرچه کیفیت گندم بالا باشد، قیمت خرید نیز افزایش می یابد.

وی سطح زیرکشت گندم آبی را دو میلیون و 350 هزار هکتار و گندم دیم را 3 میلیون و 850 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: مجموع سطح زیرکشت گندم 6 میلیون و 200 هزار هکتار است که در مقایسه با سال گذشته حدود 4،5 تا 5 درصد کاهش یافته است.

مشاور وزیر و مجری طرح گندم محدودیت منابع آب را مهمترین عامل کاهش سطح زیرکشت گندم دانست و گفت: بارش از اول مهر سال 93 تا 23 فروردین امسال 172 میلیمتر بوده است که سال گذشته 193 میلی متر بود.

اسفندیاری پور تاکید کرد: با اجرای روش های نوین آبیاری، توزیع بموقع سم، کود و بذر و کاشت ارقام پرمحصول میزان تولید گندم در مقایسه با سال گذشته با وجود کاهش میزان بارندگی و محدودیت منابع آب یک میلیون تن افزایش تولید دارد.

وی درباره روند اجرای روش های نوین‌ آبیاری در مزارع گندم افزود : 45 تا 46 درصد سطح اراضی زراعی کشور به کشت گندم اختصاص دارد ، بنابراین مساحت اجرای طرح های نوین آبیاری نیز در بخش زراعت همین مقدار است.

مشاور وزیر و مجری طرح گندم درباره اجرای طرح کاهش سطح زیرکشت گندم که از طرح ها و برنامه های معاونت زراعت وزارت جهادکشاورزی است ، گفت : به منظور افزایش ظرفیت تولید خاک و مدیریت و کنترل آفات، سموم و کودهای شیمیایی بخشی از اراضی زراعی زیرکشت گندم به کشت محصولات راهبردی دیگر مثل کلزا اختصاص می یابد و کلزا در چرخه کشت گندم قرار می گیرد.

اسفندیاری پور ، توسعه مکانیزاسیون را در بخش زراعت به ویژه اراضی گندم از مهم ترین برنامه های وزارت جهادکشاورزی دانست و افزود: امسال هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه مکانیزاسیون و خرید کمباین و دنباله بند و دیگر ماشین آلات اختصاص یافته است.

وی گفت: سال گذشته 800 میلیارد تومان و سال 93 نیز 750 میلیارد تومان اعتبار به طرح توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اختصاص یافت که این منابع صرف شد.

1394/01/25
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal