لزوم گسترش همکاری های مشترک ایران و سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)

در نشست مدیرکل امور بین‌الملل با نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) در ایران بر گسترش همکاری‌های مشترک ایران و یونیدو تاکید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس هومن فتحی مدیرکل دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی در این نشست، سطح روابط ایران با یونیدو را ناکافی اعلام کرد و خواستار گسترش سطح روابط سازمان یونیدو با ایران شد.

وی با اشاره به توانمندی‌های کشور در زیربخش‌های مختلف کشاورزی اظهار داشت: با توجه به نگرش توسعه صادرات در زمینه‌های دارای پتانسیل بالا در بخش کشاورزی، همکاری با یونیدو دارای اهمیت زیادی است.

به گفته فتحی، در این چارچوب نیاز است در گام اول، زمینه های همکاری مشترک و موثری با معاونت‌های مختلف وزارت جهاد کشاورزی تبیین شود.

وی در عین حال اصلاح و بهبود زنجیره ارزش افزوده برای وزارت جهاد کشاورزی را دارای اهمیت خواند و بر همکاری یونیدو در حوزه‌های ذخیره‌سازی، حمل و نقل، زنجیره عرضه و بسته‌بندی تاکید کرد.

در این نشست، الساندرا آمادیو نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در ایران، ضمن اذعان به توانمندی‌های بخش کشاورزی و استعدادهای بالقوه کشورمان، به برخی از حوزه‌های اولویت دار در حوزه کشاورزی اشاره کرد.

وی با تاکید بر نقش بالقوه یونیدو در توسعه زنجیره ارزش و زنجیره تامین در بخش تولیدات گلخانه‌ای، اظهار داشت: یونیدو در مناطق مختلف جهان در زمینه ساخت تاسیسات گلخانه‌ای فعالیت داشته است و آماده همکاری برای اجرای پروژهای مشترک در جمهوری اسلامی ایران است.

نماینده یونیدو با بیان این که صنعت می‌تواند نقش بسیار مهمی در ایجاد بستر پایدار برای صادرات ایفا کند، بر مسائلی همچون آب ، شیلات و ارتقای بهره‌وری تاکید کرد.

در این جلسه، مقرر شد نشست‌های تخصصی با معاونت‌های ذی‌ربط وزارت جهاد کشاورزی تشکیل و پروژه‌های عملیاتی در راستای اولویت‌ها و سیاست‌های ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی تعیین شود.

همچنین مقرر شد طرح کلی برخی از پروژه‌های اولویت‌دار توسط یونیدو تهیه و با همکاری بخش تخصصی در اسرع وقت تدوین و اجرا شود.

گفتنی است؛ برنامه جامع و کشوری یونیدو بر پایه شش زمینه همکاری راهبردی جهانی شدن، توسعه منطقه‌ای از طریق تقویت صنایع کوچک و محلی، بهبود محیط کسب و کار و توسعه بخش خصوصی، مدرن کردن صنایع وابسته به کشاورزی، مسائل مربوط به انرژی و مسائل مرتبط با محیط زیست و مسائل آب و هوایی تنظیم شده است.

همچنین دفتر سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) در ایران در سال 1999 با هدف پشتیبانی از اولویت‌های صنعتی ایران و به منظور برقراری ارتباط نزدیک با وزارتخانه‌ها، ارگان‌های دولتی و خصوصی و ... افتتاح شد و پروژه‌هایی همچون توسعه خوشه‌های صنعتی، نوسازی صنایع فرآوری و بسته‌بندی خرما، ظرفیت‌سازی صنعتی برای مدیریت فناوری در سطح واحدهای صنعتی و ... از جمله پروژه‌های اجرا شده توسط یونیدو در ایران است.

1393/09/04
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal