کشاورزی حفاظتی راهکاری مناسب برای حفظ و اصلاح منابع کشاورزی

مشاور مرکز بین المللی تحققیقات ذرت و گندم (سیمیت) گفت: کشاورزی حفاظتی راهکاری مناسب برای حفظ و اصلاح منابع کشاورزی است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، دکتر کنت دی سایر که از وی به عنوان پدر کشاورزی حفاظتی جهان نام برده می شود در نشست بررسی کشاورزی حفاظتی خوزستان افزود: این روش کشاورزی بر پایه حفاظت از خاک ، آب و گیاه بنا شد و یکی از راه های موثر برای برون رفت از بحران خشکسالی ، مدیریت آب و جبران مواد آلی خاک برای اقتصادی کردن کشاورزی است.

وی کاهش فشردگی خاک ، حفظ رطوبت ، افزایش مواد آلی خاک ، جلوگیری از فرسایش ، پیشگیری از به هم خوردن ساختمان خاک و همچنین اصلاح آن ، افزایش کارآیی مصرف آب ، تنظیم pH و پشتیبانی از جاندارن میکرو و ماکرو خاکزی را از مزایای این روش کشاورزی برشمرد.

وی با بیان اینکه از 60 سال پیش کشاورزی حفاظتی در جهان انجام می شود و هم اینک 124میلیون هکتار از اراضی جهان زیر پوشش سیستم های کشاورزی حفاظتی اعم از خاک ورزی ، کم خاک ورزی و بی خاک ورزی و سیستم های دایمی است افزود: حفظ رطوبت خاک و بقایای محصولات عامل کلیدی برای مناطق خشک و گرمی مانند خوزستان در کشاورزی حفاظتی است.

مشاور مرکز بین المللی تحققیقات ذرت و گندم (سیمیت) با اشاره به اینکه کشاورزی حفاظتی نسخه ای است که کاربرد آن می تواند بخشی از مشکلات بخش کشاورزی خوزستان مانند افت کیفیت خاک را برطرف کند افزود: امید است با تدابیر اندیشیده شده بستر یک کشاورزی بهینه و سودآور برای کشاورز و بهره بردار و قشر جوان که می خواهد این مسیر را ادامه دهد آماده کنیم.

نماینده مرکز بین المللی تحققیقات ذرت و گندم (سیمیت) در ایران هم در این نشست با بیان اینکه با این مرکز پروژه ای برای همکاری در زمینه افزایش گندم بهاره آبی و زمستانه دیم و آبی ، کشاورزی و مدیریت سیستم های گندم محور در دست انجام است گفت ایران به مدت 48سال است که در زمینه گندم و ذرت با سیمیت همکاری دارد و وزارت جهاد کشاورزی اولویت خود را خوزستان قرار داده است.

دکتر کمالی افزود : امید است باب جدیدی در کشاورزی خوزستان به عنوان امید غذای کشور ایجاد شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نیز در این نشست گفت: دولت امسال بیش از یک میلیارد دلار برای اصلاح خاک و عملیات زیربنایی در بخش کشاورزی این استان اختصاص داده است.

آقای چنگلوایی با بیان اینکه سالانه 14 و نیم میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی در خوزستان تولید و این استان از مهمترین قطب های کشاورزی کشور است که با وجود شرایط اقلیمی نامناسب به جهت بارندگی کم، پراکنش آن و تبخیر زیاد آب در برخی اراضی در یک سال زراعی سه نوبت عملیات کشت انجام می شود افزود: هم اینک 487هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان زیر پوشش شبکه های مدرن آبیاری است و 389هزار هکتار دیگر زیر پوشش کانال های سنتی آبیاری است.

وی با اشاره به تولید 110 قلم انواع محصولات کشاورزی در خوزستان افزود: در شرایط توسعه خوزستان این استعداد را دارد که اراضی زیر کشت خود را به 2.2میلیون هکتار برساند و تا 10 سال آینده مجموع تولیدات کشاورزی استان به 25میلیون تن خواهد رسید.

کشاورزی حفاظتی راهکاری مناسب برای حفظ و اصلاح منابع کشاورزی با هدف افزایش تولید و پایداری محصول همراه با حفظ محیط زیست است و زیر و رو شدن خاک در این روش مانند سیستم رایج خاک ورزی نبوده و دستکم 30 درصد بقایای محصول قبل در سطح خاک حفظ می شود.

1393/09/04
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal