اعلام وضعیت عاری بودن ایران از بیماری آنفلوانزای مرغی

رئیس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد: وضعیت کشور در زمینه بیماری آنفلوانزای مرغی در شرایط عادی است و هیچ‌گونه مخاطره‌ای نداریم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی، دکتر مهدی خلج در حاشیه سفر به قزوین بیان داشت: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری اقتصادی مهلک صنعت طیور است که در طیور صنعتی و بومی می‌تواند مخاطره‌آمیز و تهدیدی برای سلامت و بهداشت عمومی باشد. 

وی ادامه داد: موج بیماری آنفلوانزای فوق حاد از سال 2014 در دنیا آغاز شد و در سال 2015 تعداد 33 کشور جهان را درگیر خود کرد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: در روز 18 خرداد ماه سال جاری در استان مازندران موارد مشاهده این بیماری گزارش و از آنجا که این بیماری خطرناک است، سازمان دامپزشکی با برنامه علمی پیشگیرانه اقدامات خود را برای مقابله و مبارزه آغاز کرد.

وی عنوان کرد: در این میان وزیر جهاد کشاورزی با دستور به روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی سراسر کشور، ظرفیت‌هایی را برای حمایت از دامپزشکی ایجاد کرد و از طرفی استانداران نیز حضور اثرگذاری داشتند.

دکتر خلج تصریح کرد: در مجموع شرایط به گونه‌ای شد که امروز شرایط عادی داریم و هیچ گونه مخاطره‌ای نیز نداریم و طی روزهای آتی آخرین وضعیت عاری بودن از بیماری را به سازمان جهانی بهداشت دام اعلام خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: البته نبود بیماری به معنای عدم آمادگی ما نیست بلکه سازمان دامپزشکی اقدامات پیشگیرانه خود را انجام داده و آمادگی خود را حفظ کرده و می‌کند تا صنعت طیور را از گزند این بیماری مصون داشته و زمینه صادرات را در این بستر فراهم کند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد: توصیه ما به عموم هموطنان عزیز این است که از خرید پرندگان زنده در شهرهای مختلف خودداری کرده، از خرید مرغ غیر کشتارگاهی و همچنین انتقال طیور زنده از منطقه‌ای به منطقه دیگر خودداری کنند.

وی تأکید کرد: همچنین لازم است در صورت مشاهده هر گونه تلفات طیور، موضوع را به نزدیک‌ترین اداره دامپزشکی اطلاع دهند.

خلج در خصوص استفاده از ماده مالاشیت گرین برای ضدعفونی در برخی واحدهای پرورش ماهی قزل آلا اظهار داشت: برای مبارزه با بیماری‌های انگلی و قارچی از ماده ضدعفونی مالاشیت گرین که یک ماده صنعتی است استفاده می‌شد که نباید استفاده شود از این رو ماده جایگزین از طریق فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها عرضه شده و به پرورش دهندگان برای استفاده از این ماده اطلاع‌رسانی لازم انجام شده است.

وی یادآور شد: دامپزشکی بر اساس مسوولیت خود، تأمین بهداشت فراوده‌های خام دامی را بر عهده دارد که این وظیفه در سلامت انسان تأثیر اساسی دارد و قطع یقین حضور علمی و دقیق دامپزشکی موجب می‌شود تا مردم با اطمینان محصولات صنعت دام و طیور را خریداری کنند و به عنوان نمونه در استان قزوین، 124 هزار قطعه ماهی آلوده در مزارع شناسایی و با حکم قضایی معدوم شد.

در این دیدار، مرتضی روزبه استاندار قزوین نیز گفت: امروز میزان تولیدات ما بیش از نیاز داخلی است بنابراین باید نگاه ما به صادرات باشد.

وی افزود: امید داریم که توافق انجام شده به هموار شدن شرایط برای تسریع در صادرات منجر شود تا ظرفیت تولید کشور حداقل به ظرفیت اسمی برسد.

استاندار قزوین یادآور شد: حضور ما در عرصه تولید و صادرات باید هر روز پرقدرت‌تر باشد تا بتوانیم بازارهای دنیا را به دست آوریم چراکه زمانی برای فرصت‌سوزی نداریم از این رو باید بازارهای صادراتی را حفظ کنیم تا واحدهای تولیدی تنها به بازار مصرف داخلی اتکا نکنند.

1394/05/04
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal