16 میلیون تن محصولات باغی سالانه در کشور تولید می‌شود

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: در حال حاضر 16 میلیون تن انواع میوه، سبزی و صیفی‌جات در دو میلیون و 300 هزار هکتار از باغ های کشور تولید می‌شود که با اصلاح باغ ها و استفاده از روش‌های مدرن آبیاری می‌توان به افزایش تولیدات کمک موثری کرد.

به گزارش روابط عمومی جهادکشاورزی استان قزوین، مهندس محمدعلی طهماسبی در حاشیه کارگاه آموزشی "نگاهی به پژوهش و مسایل و امکانات پرورش نوین میوه در جهان" در قزوین، با بیان این که از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای آبیاری مدرن اعم از قطره‌ای و زیرسطحی، تسهیلات مناسبی پیش‌بینی شده است، گفت: از این اعتبارات به متقاضیان طرح آبیاری نوین، برای هر هکتار شش میلیون و 500 هزار تومان یارانه و بخشودگی داده می‌شود و بخش کمی توسط باغدار پرداخت خواهد شد.

وی با بیان این که این حمایت‌ها می‌تواند انگیزه کشاورزان برای استقبال از این طرح را بیشتر کند، خاطرنشان ساخت: باغ های جدید احداثی با آبیاری تحت فشار و قطره‌ای آبیاری می‌شود اما باغات سنتی با داشتن درختان مسن نیازمند اصلاح روش‌های آبیاری است که نیاز به کمی کار دارد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص حمایت از صادرات میوه اظهار داشت: صادرات این محصولات مکانیزم خود را دارد و افراد فعال آن تعیین کننده هستند اما بیشترین صادرات کشور در محصولاتی مانند زرشک، زعفران، کشمش، پسته، میوه‌جات، سبزی‌جات و صیفی‌جات است.

وی میزان صادرات میوه کشور را حدود چهار میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: طرح‌هایی در قالب اقتصاد مقاومتی نوشته شده تا برای مثبت کردن تراز تجاری کشور اجرایی شود که در این راستا وزارتخانه نیز برنامه‌ریزی کرده و در نظر دارد برای سال آینده بیشتر بر صادرات پسته کار شود.

طهماسبی با بیان این که برخی محصولات که ریسک بالایی دارند باید مورد حمایت بیشتری قرار گیرند، خاطرنشان ساخت:  خوشبختانه سال خوبی برای صادرات پسته است و زعفران نیز بالای 300 تن تولید می‌شود.

وی با اشاره به پایین آمدن قیمت جهانی صادرات کشمش، گفت: 150 هزار تن کشمش صادراتی در کشور داریم که خرید قبلی است که تاکنون 45 هزار تن آن صادر شده است. با تغییرات بوجود آمده در قیمت کشمش، نمایندگان مجلس پیگیر حل موضوع هستند و دولت نیز از کشاورزان دفاع خواهد کرد و امیدواریم به زودی با حل موضوع خبر خوشی به کشاورزان داده شود.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر حمایت از صادر کنندگان، اظهار داشت: بخش بازرگانی نیز باید از صادر کنندگان حمایت کند تا از تنش قیمت‌ها جلوگیری شود و اگر نوسان قیمت بود دولت کمک حمایتی را اجرایی کند.

وی اصلاح باغ های سنتی را از مهمترین برنامه‌های وزارتخانه در سال جاری برشمرد و خاطرنشان ساخت: امیدواریم با ارقام جدید تجاری بتوانیم کارهای تاثیرگذاری انجام دهیم و برای استان قزوین و شهرستان تاکستان نیز، طرح جدید تراز تاکستان‌ها یا روسیمی کردن که با استقبال کشاورزان روبرو شده است، توسعه خواهد یافت.

وی افزود: طرح داربستی کردن باغات انگور تاکنون در چند هزار هکتار از باغات انجام شده و منجر به افزایش کیفیت و کمیت محصول شده است و انتظار می‌رود با اجرای طرح انتقال آب در کنار توسعه این طرح، مشکلات این حوزه با کاهش تلفات آب برطرف شود.

طهماسبی در خصوص حفظ باغستان‌های استان قزوین به ویژه بادامستان‌ها گفت: بهترین باغات در استان قزوین قرار دارد لذا باید مسوولان استان در حفظ آن بکوشند، زیرا هرچقدر در توسعه و نگهداری فضای سبز و اقلیم آب و هوایی کار شود، گامی در مسیر سالم‌سازی هوا برداشته خواهد شد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای آشنایی کشاورزان با روش‌های جدید را مهم ارزیابی کرد و یادآورشد: آموزش رکن اصلی پیشرفت در هر کاری است و اگر آموزش نبیبنیم و از تکنولوژی روز و تقاضای بازار و نیازها مطلع نشویم، قادر به حضور در بازار و عرضه محصولات خود نخواهیم بود.

وی اظهار داشت: این دوره برای محققان و کشاورزان فرصت خوبی است تا با روش‌های نوین باغبانی آشنا شده و سطح علمی خود را بالا ببرند.

1393/08/07
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal