برنامه 4 ساله کهگیلویه و بویراحمد برایر تولید و صادرات محصولات استراتژیک کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از خودکفایی برخی محصولات غذایی استراتژیک در استان خبر داد و گفت: این استان در برخی محصولات غذایی استراتژیک و مهم  خودکفا و در برخی محصولات دیگر در مرز خودکفایی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، جعفر گوهرگانی در بازدید از طرح اجرای سیستم آبیاری تحت فشار باغات میوه منطقه کاکان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در برنامه ای 4 ساله افق کشاورزی استان ترسیم شده که بر اساس آن باید بتوانیم بسیاری از محصولات استراتژیک را علاوه بر خودکفا شدن به مرز صادرات برسانیم.

گوهرگانی خاطرنشان کرد: در تولید ماهیان سردآبی، جزو استان‌های برتر کشور هستیم؛همچنین توان صادرات را نیز داریم.

وی افزود: در تولید شیر که پایه اصلی و ماده اولیه مواد لبنی است اکنون استان خودکفا شده و در ذرت نیز همین وضعیت را داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: در محصولی مهم مانند گوشت قرمز اکنون به مرز تولید 80 درصد تولید داخلی دست یافته‌ایم و برخی محصولات باغی از جمله در دو محصول استراتژیک سیب و پرتقال به صورت 100درصدی خودکفا هستیم.

وی گفت: در تولید گندم، توانایی تولید 60 درصد نیازمندی استان را داریم و در برخی محصولات جالیزی نیز مانند هندوانه اکنون به ‌صورت صددرصدی خودکفا هستیم.

این مسئول، کمبود آب و نیاز مبرم به آبی کردن اراضی را یکی از مشکلات استان برشمرد و تصریح کرد: اکنون بیش از 50 درصد از اراضی استان یعنی چیزی حدود 200 هزار هکتار از اراضی ما به صورت دیم کشت می‌شوند.

وی نبود اعتبارات مالی مورد نیاز را از دیگر مشکلات پیش‌ روی جهاد کشاورزی دانست و گفت: اگر این کمبود منابع نبود در بسیاری از زمینه‌های دیگر توانمندی خودکفایی داشتیم.

گوهرگانی، با بیان این که مسوولان ارشد اجرایی استان، مسوولانی برنامه‌محور هستند که برای این موضوع در بخش کشاورزی اهمیت زیادی قائل می‌شوند، تصریح کرد: اگر بپذیریم که محور توسعه استان بخش کشاورزی است و یا لااقل این بخش جزء سه حوزه مهم توسعه‌ای استان به شمار می‌رود باید برای توسعه و رشد این بخش دست به دست هم داده و برای رسیدن به شکوفایی، مشکلات آن را برطرف کنیم.

1394/03/20
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal