خرید 33 هزار تن برگ سبز چای از چایکاران استان های شمالی
رئیس سازمان چای کشور گفت: از آغاز زمان برداشت برگ سبز چای تاکنون، 33 هزار و 500 تن برگ سبز چای کیفی و مرغوب از چایکاران استان های گیلان و مازندران خریداری شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،محمدولی روزبهان افزود: 86 درصد برگ سبز برداشت شده، درجه یک و 14 درصد درجه 2 محسوب می شود.
وی ارزش اقتصادی این میزان برگ سبز چای را 650 میلیارد ریال ذکر و بیان کرد: این میزان برگ سبز چای توسط 147 کارخانه چایسازی فعال که با سازمان چای قرارداد دارند، انجام شده است.
روزبهان اظهار داشت: از این مقدار برگ سبز کیفی و سالم، چای خشک مناسب و خوب استحصال خواهد شد که هیچ چای خارجی قابلیت مقایسه با آن را ندارد.
وی دلایل بالابودن کیفیت چای داخلی را داشتن اقلیم معتدل زمستانی و نبود زمینه رشد آفت در شمال کشور در مقایسه با سایر کشورهای چایخیز در این فصل و همچنین کیفیت عناصر غذایی در تغذیه بوته های چای دانست.
روزبهان تصریح کرد: در سال جاری نیز هوای لطیف و معتدل و بارش های بموقع و کافی از یک سو و رسیدگی و توجه چایکاران به باغ ها به سبب حمایت های مالی دولت از سوی دیگر، موجب شد که کشاورزان بموقع باغ ها را تغذیه کرده و شخم را جدی بگیرند و از کودها و نهاده های کشاورزی در زمان مناسب استفاده کنند.
رئیس سازمان چای گفت: دولت در 2 سال گذشته (1393 و 1394) 150میلیارد ریال وام بهزراعی و در اوایل امسال نیز 120میلیارد ریال در قالب اعتبارات جاری و به صورت مساعده ، به چایکاران پرداخت کرده است.
وی افزود: دولت امسال به ازای هر هکتار باغ چای، 16میلیون ریال تسهیلات پرداخت کرده و 9 هزار چایکار نیز توانستند از آن بهره مند شوند.
روزبهان ادامه داد: این پرداخت ها در بهترین زمان، به دست کشاورزان رسید و آنها توانستند بموقع، صرف عملیات بهزراعی باغ ها کنند.
وی یادآور شد: قیمت مناسب برگ سبز سال گذشته و خرید آزاد برخی واحدهای چایسازی با پرداخت پنج هزار ریال بیش از قیمت مصوب تضمینی از چایکاران، آنان را تشویق کرد که امسال برگ سبز مرغوب تری به کارخانه های چای تحویل دهند.
وی تصریح کرد: کمک های دولت تدبیر و امید در سال گذشته و امسال، موجب افزایش روحیه و ایجاد نشاط در چایکاران شده و امکان رونق صنعت چای را مهیا کرده به گونه ای که زمینه احیاء چهار هزار هکتار باغ رهاشده در سال گذشته به چرخه تولید را فراهم آورد.
رئیس سازمان چای کشور اضافه کرد: بزودی قیمت برگ سبز چای درجه یک و دو از سوی شورای عالی اقتصاد اعلام خواهد شد.1395/02/22
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal