برنامه ریزی برای کشت گلخانه ای محصولات سبزی و صیفی

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی در کشور، توسعه کشت گخانه ای در اولویت برنامه ها قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، عباس کشاورز یکی از مشکلات جدی کشت گلخانه ای را قیمت تمام شده این محصولات دانست و افزود: تولید محصولات گلخانه ای به دلیل استفاده از فضای بسته نسبت به نرخ محصولات تولیدی در فضای باز از قیمت بالاتری برخوردار است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر نیز نرخ محصولات گلخانه ای همچون خیار، گوجه فرنگی، توت فرنگی با نرخ تولیدات فضای باز آن متفاوت است که در صورت توسعه این روش باید دولت برای قیمت گذاری آن برنامه ریزی مناسبی داشته باشد.

کشاورز اظهارداشت: در حال حاضر برای توسعه کشت گلخانه ای به سرمایه گذاری و تکنولوژی روز نیاز داریم که البته دولت اعتبارات و تسهیلات مناسبی را در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد چراکه کشاورزان و فارغ التحصیلان بخش کشاورزی به تنهایی توان سرمایه گذاری کلان در این بخش را ندارند.

وی گفت: همچنین برای تحقق این روش، دولت درنظر دارد دانش فنی و تکنولوژی های نوین بکارگرفته شده در دنیا را وارد کند تا تولید کنندگان با کمترین میزان مصرف انرژی بتوانند محصولات خوب و با کیفیت تولید کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی سپس ادامه داد: در حال حاضر نیز بخشی از دانش فنی و تکنولوژی روز در دسترس است و مشکل خاصی در این زمینه نداریم بلکه نیازمند ترویج هستیم.

کشاورز با بیان اینکه هم اکنون نیز گلخانه های خوبی در ایران وجود دارد و مشکلی در زمینه تامین اعتبار و ساخت این گلخانه ها نداریم، تصریح کرد: با وجود محدودیت منابع آبی درنظرداریم تمامی کشت سبزی و صیفی کشور در فضای گلخانه ای تولید شود که علاوه بر کاهش مصرف آب محصول باکیفیت نیز عرضه می شود و در حال حاضر پتانسیل انجام این کار در کشور وجود دارد و نگرانی در این خصوص نداریم.

وی درباره کشت گلخانه ای محصولات باغی نیز گفت: در آینده ایران نیز همانند ژاپن گلابی و انگور را توسط کشت گلخانه ای تولید و به بازار عرضه می کند که منجر به صرفه جویی قابل توجهی در منابع آبی کشور خواهد شد.

1393/11/28
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal