10 سايت الگويي در نقاط خرماخيز كشور ايجاد مي شود

معاون آموزش و ترويج سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي گفت: ايجاد سايتهاي الگويي از جمله ابزارهاي اين وزارتخانه براي توسعه محصولات كشاورزي است لذا تلاش مي شود 10 سايت الگويي را در نقاط خرماخيز كشور برپا نماييم.

پيمان فلسفي در جشنواره علمي خرماي ايران در بم افزود: لازم است از تجربه عملي كشاورزان در اين جشنواره ها به خوبي استفاده شود.

وي به وجود 60 كانون محصولات راهبردي در كشور اشاره و بيان كرد: 50 درصد اين كانونها در بخش كشاورزي شكل گرفته اند.

معاون آموزش و ترويج سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي ادامه داد: خرما در بيش از 40 كشور دنيا كشت مي شود اما 85 درصد اين محصول در كشورهاي مصر، ايران، عربستان، امارات و الجزاير به ثمر مي رسد.

وي بر ضرورت افزايش متوسط توليد خرما در كشور از پنج تن در هر هكتار به 10 تن تاكيد و بيان كرد: در صورت تحقق اين افزايش توليد، حضور بيشتر و پر رنگتري در بازار صادرات جهان از نظر كمي و كيفي خواهيم داشت.

فلسفي اظهار داشت: متوسط عملكرد جهاني خرما شش تن در هر هكتار و هم اينك متوسط توليد در ايران پنج تن در هكتار است لذا كشور ما از نظر صادرات رتبه نخست را در جهان به خود اختصاص داده است.

وي تاكيد كرد: هدف ما افزايش كمي و كيفي صادرات خرما و افزايش درآمد توليدكنندگان اين بخش است.

معاون آموزش و ترويج سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي گفت: قيمت خرما در سال 1381 هر كيلوگرم 25 سنت بوده كه هم اينك به يك و چهار دهم دلار رسيده و بيانگر ارزش اين محصول در دنيا است.

فلسفي افزود: خرماي ايران از كيفيت بسيار خوبي برخوردار است ولي در زمينه بسته بندي و ارايه آن در بازارهاي جهاني با مشكل مواجه هستيم بطوري كه برخي كشورها خرما با كيفيت پايين تر را با قيمت بالاتر عرضه مي كنند.

وي همچنين به ظرفيت بالاي استان كرمان در زمينه تحقيقات اشاره و بيان كرد: تاكنون 45 طرح تحقيقاتي در اين مركز به اتمام رسيده و 25 طرح نيز در حال اقدام است كه نتايج آن مي تواند در اختيار كشاورزان قرار گيرد.

وي در ادامه به مشكل كم آبي ايستگاه تحقيقات كشاورزي شهرستان بم اشاره كرد و گفت: اين شهرستان با توليد 85 رقم خرما در كشور از استعداد خاصي در اين زمينه برخوردار مي باشد لذا لازم است هرچه سريعتر مشكلات اين ايستگاه برطرف شود.

معاون آموزش و ترويج سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي در ادامه افزود: تاسيس رشته خرما در استان كرمان در دستور كار وزارت جهاد كشاورزي قرار گرفته است.

وي گفت: تاكنون در مقطع متوسطه 331 دانش آموز در رشته خرما تحصيل كرده اند.

فلسفي ادامه داد: در خطه خرماخيز كرمان دانش آموز تحصيل كننده در رشته خرما نداريم كه همين بيانگر ضرورت تاسيس رشته خرما در استان كرمان است.

وي بيان كرد: در صورت همكاري كانون دانش و صنعت، آمادگي راه اندازي رشته خرما براي 50 نفر از فرزندان توليدكنندگان خرما در استان كرمان در بهمن ماه وجود دارد.

1391/07/22
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal