70 درصد نزولات آسمانی تبخیر می شود/جلوگیری از هدررفت آب با اجرای عملیات آبخیزداری
معاون وزیر و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد: با اجرای آبخیزداری و آبخوان‌داری می توان یک سوم از میزان تبخیر و هدر رفت آب جلوگیری کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی، مهندس خداکرم جلالی در نشست معاونین و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی افزود: 70 درصد نزولات آسمانی تبخیر می شود که براساس بررسی‌ها با استحصال یک سوم آب از این میزان تبخیر می توان 13 درصد آن را به مصرف پوشش گیاهی و 16 درصد را به سفره های زیرزمینی آب اضافه کرد.
وی ادامه داد: با انجام عملیات آبخیزداری در هر هکتار 500 متر مکعب آب و در آبخوان داری 1000 متر مکعب آب استحصال می شود.
جلالی کمبود آب شیرین و بروز پدیده بیابان‌زایی را دو چالش عمده در بسیاری از مناطق جهان دانست و گفت: این دو پدیده نتیجه تغییرات اقلیمی و افزایش گرمایش زمین به وجود آمده است.
وی فرسایش خاک، تهدید امنیت غذا، تولید گردو غبار، سیل و فقر و بیماری را نتیجه بحران آب و بیابان‌زایی برشمرد و اذعان داشت: برای کنترل آب سه راهکار کنترل بهره ‌برداری های غیرمجاز،افزایش بهره وری و استحصال آب جدید وجود دارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که در برنامه ششم برای 14 میلیون هکتار عملیات آبخیرداری هدفگذاری شده است، افزود: اجرای آبخیزداری در هر هکتار، یک میلیون تومان و در صورت مشارکت مردم 500 هزار تومان اعتبار نیاز دارد.
وی اعتبار مورد نیاز برای اجرای آبخیزداری در سطح 14 میلیون هکتار را 7 هزار میلیارد تومان و اعتبارات سال جاری آبخیزداری را 160 میلیارد تومان اعلام کرد.
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: براساس برآوردها، هزینه استحصال آب با روش آبخیزداری 20 درصد هزینه سدسازی است.
جلالی با اشاره به این که 60 درصد کشور تحت تأثیر پدیده بیابان زایی است، اظهار داشت: 100 میلیون هکتار از اراضی ایران به علت خشکسالی های ممتد و سرمایه گذاری های نامناسب، دچار بیابان زایی هستند.
وی با بیان این که در برنامه اول توسعه، یک میلیون و 200 هزار هکتار عملیات بیابان‌زدایی صورت گرفته است افزود:در برنامه پنجم توسعه یکصد هزار هکتار بیابانزدایی انجام شده که در مقایسه با برنامه اول توسعه، رقم ناچیزی است.
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، ایران را به لحاظ دانش و تجربه جزو کشوهاری پیشرو در امر بیابان زادیی دانست و گفت: تاکنون 2.5 میلیون هکتار در کشور جنگل های بیابانی ایجاد شده که اگر این کار صورت نمی گرفت، هم اکنون بسیاری از مناطق تحت تأثیر طوفان شن قرار داشت.
وی با اشاره به این که در حال حاضر 7.5 میلیون هکتار کانون های بحرانی در کشور وجود دارد، یادآور شد: 3 میلیون هکتار از این سطح، جزو کانون های درجه اول هستند که ما برای آن برنامه داریم.

1394/09/29
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal