رهاسازی یک میلیون و 400 هزار قطعه بچه‌ماهی در استخرهای ذخیره آب کشاورزی استان فارس

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، از رهاسازی یک میلیون و 400 هزار قطعه بچه ماهی در استخرهای ذخیره آب کشاورزی استان فارس خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی فارس، مهندس قاسمی گفت: توسعه آبزی‌پروری در تلفیق با آب کشاورزی یکی از مصادیق اجرایی شدن فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی است که ضمن افزایش تولید آبزیان، افزایش درآمد خانوار روستایی و کاهش مصرف کودهای شیمیایی در مزارع کشاورزی را به دنبال داشته و از گام‍‌های موثر در تولید محصول سالم و ارگانیک و رفع وابستگی است.
وی افزود: وجود چاه‌های کشاورزی در استان و امکان احداث استخرهای ذخیره آب کشاورزی یکی از پتانسیل‌های آبزی‌پروری استان محسوب می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس اظهار داشت: با تبلیغ و ترویج فرهنگ آبزی‌پروری تعداد قابل توجهی استخر ذخیره آب کشاورزی در استان ماهی‌دار شده و حدود یکهزار تن از انواع آبزیان تولید شده در استان مربوط به استخرهای ذخیره است.
وی بیان داشت: وجود ماهی در استخرهای ذخیره آب کشاورزی، باعث غنی شدن آب کشاورزی شده و به همین دلیل سبب کاهش مصرف کودهای شیمیایی و افزایش سرعت رشد محصولات کشاورزی می‌شود.
این مسوول اضافه کرد: همچنین یکی از راهکارهای اجرایی شدن برنامه اقتصاد مقاومتی، توجه به تولید داخل و رفع وابستگی به واردات ماهی خارج از کشور و افزایش مصرف سرانه ماهی در مناطق روستایی است.
قاسمی اظهار داشت: با توجه به شرایط اقلیمی در تمام نقاط استان امکان پرورش ماهیان سردابی و گرمابی در استخرهای ذخیره آب کشاورزی وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: در سال جاری تعداد یک میلیون و 400 هزار قطعه بچه ماهی در 1026 باب  استخر ذخیره آب کشاورزی در سطح استان در حال پرورش است که پیش‌بینی می‌شود بالغ بر یکهزار تن ماهی پرواری از این منابع برداشت شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس اشاره کرد: در راستای توسعه مکانیزاسیون در مزارع پرورش ماهی و با هدف افزایش بهره‌وری و جبران کاهش تولید ناشی از خشکسالی، تجهیزات مورد نیاز توسعه مکانیزاسیون شامل انواع هواده‌ها، تجهیزات ضدعفونی و سایر تجهیزات مرتبط با تکثیر و پرورش آبزیان با اعتباری معادل 750 میلیون ریال به صورت بلاعوض تهیه و در اختیار مدیران مزارع پرورش ماهی استان قرار گرفته است.
وی یادآور شد: توسعه پرورش گونه‌های جدید آبزیان پرورشی در استان فارس شامل ماهیان خاویاری و میگوی وانامی با موفقیت در حال انجام است که در سال جاری حدود 200 کیلوگرم خاویار از مزارع خاویاری استان استحصال و به بازارهای داخل و خارج کشور عرضه شده است.
قاسمی تصریح کرد: تمامی حلقه‌های زنجیره تولید آبزیان اعم از مراکز تکثیر، مزارع پرورشی، مراکز عمل‌آوری و بسته‌بندی، کارخانه تولید خوراک و مرکز سازنده تجهیزات مکانیزاسیون آبزی‌پروری در استان فراهم و شیلات یکی از محورهای توسعه بخش کشاورزی است.

1394/12/08
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal