افزايش 25 درصدي ميزان خريد گندم مازاد از كشاورزان

مديركل دفتر محصولات اساسي، غلات، حبوبات و نباتات علوفه‌اي وزارت جهاد كشاورزي ميزان خريد گندم مازاد كشاورزان تا تاريخ سيزدهم ارديبهشت ماه را بالغ بر 166 هزار تن عنوان كرد و گفت: اين رقم در مقايسه با سال گذشته 25 درصد رشد را نشان مي‌دهد.

مهندس محمدمهدي كابلي در گفت‌وگو با (ايسنا)، با اشاره به اينكه برداشت گندم در استان‌هاي گرمسير همچون فارس، خوزستان، ايلام، بوشهر، هرمزگان، جيرفت و سيستان و بلوچستان آغاز شده است و ادامه دارد، افزود: اكنون خيلي زود است كه پيش‌بيني توليد گندم به واقعيت نزديك باشد چراكه علاوه بر بارندگي‌ عوامل مختلف ديگري نيز در بحث توليد موثر است كه هر يك از اين عوامل به نوعي ممكن است توليد اين محصول را مورد هجوم قرار دهد. وي ضمن تاييد سخنان وزير جهاد كشاورزي در آخرين نشست مطبوعاتي خود كه گفته بود با داشتن دو بارندگي ديگر توليد 5/13 ميليون تن گندم در سال جاري محقق مي‌شود، تصريح كرد: البته اين بارندگي‌ها بايد پراكنش و زمان مناسبي داشته باشد چراكه به‌طور مثال افزايش رطوبت هوا مي‌تواند باعث طغيان بيماري‌هاي قارچي همچون زنگ گندم شود و به اين ترتيب چنين عواملي مي‌تواند اين عدد پيش‌بيني شده را كم يا زياد كند.

كابلي با تاكيد بر اينكه شرايط براي توليد گندم در سال جاري بسيار مساعد است، افزود: در اراضي ديم مطمئن هستيم كه توليد گندم از سال 86 بهتر است.

مديركل دفتر محصولات اساسي، غلات، حبوبات و نباتات علوفه‌اي سطح زيركشت گندم ديم و آبي كشورمان را در سال جاري شش ميليون و 487 هزار هكتار عنوان كرد و گفت: از اين مقدار حدود دو ميليون و 590 هزار هكتار مربوط به گندم آبي و سه ميليون و 897 هزار هكتار مربوط به گندم ديم است.

او درباره تغييرات ميزان سطح زير كشت گندم در سال جاري نسبت به سال‌هاي قبل نيز خاطرنشان كرد: نسبت به سال گذشته يك تغييرات جزئي داشته‌ايم و با توجه به اينكه كشاورزان گندم‌كار كشورمان نسبت به بارندگي‌ها به دليل تاخير در بارش كشورمان، نااميد شده بودند، پيش‌بيني كاهش سطح را داشتيم ولي در مجموع در گندم آبي كاهش چهار درصدي و در گندم ديم كاهش يك درصدي سطح زيركشت را در سال جاري داشتيم. وي در ارزيابي سطح زيركشت گندم در سال‌هاي گذشته گفت: سطح زيركشت گندم درسال زراعي 87 ـ 86 با سال 86 ـ 85 تفاوت چنداني ندارد به طوري كه در سال 86- 85 كه سال نرمال و مناسبي براي كشور بود و بيشترين گندم مازاد كشور (حدود 5/11 ميليون تن) از كشاورزان خريداري شد، سطح زير كشت گندم شش ميليون و 685 هزار هكتار بود و در سال گذشته نيز با وجود خشكسالي سطح زيركشت اين محصول در كشورمان شش ميليون و 678 هزار هكتار بود كه به اين ترتيب تفاوت چنداني در سطح مشاهده نمي‌شود. او اضافه كرد: هرچند كه امسال(88 ـ 87) با كاهش چند درصدي سطح زيركشت گندم مواجه شديم ولي اطمينان داريم كه با آمدن نزولات آسماني و برگشت حيات به داخل مزارع و ديم‌زارهاي كشور، اين كاهش سطح جبران خواهد شد و توليد و عملكرد گندم سير صعودي خود را دنبال خواهد كرد.

مديركل دفتر محصولات اساسي، غلات، حبوبات و نباتات علوفه‌اي به سطح سبز گندم در سال جاري اشاره كرد و گفت: با توجه به اينكه شرايط اقليمي در سال زراعي 88 ـ 87 بسيار متغير بود و در زمان كشت با تاخير حدود 15 روز نزولات آسماني مواجه بوديم پس از شروع بارندگي‌ كشاورزان با سرعت كشت گندم و جو را آغاز كردند و سپس مجددا با توقف 40 تا 45 روز بارندگي‌ها روبرو بوديم و در پاييز و زمستان كشاورزان از بارش نااميد شدند ولي خوشبختانه با شروع بارندگي‌ها در اواخر بهمن و اسفند ماه سطح سبز گندم در كشورمان به سه ميليون و 550 هزار هكتار رسيد كه سطح بسيار مناسبي است و در مقايسه با سال گذشته رشد مناسب 70 درصدي را مشاهده مي‌كنيم. او تاكيد كرد: بارندگي‌هاي اسفند ماه و فروردين ماه و ارديبهشت ماه باعث شد شرايط در اكثر ديم‌زارهاي كشور به جز مناطق معدودي از منطقه فارس، لرستان و قسمتي از منطقه بوشهر بسيار مناسب باشد ولي در كشت‌هاي آبي به دليل اينكه بسياري از سدهاي كشور كم آب شده بودند و قنات‌ها و چشمه‌ها نيز با مشكل آب روبرو بودند سطح سبز گندم در اين بخش نسبت به سال گذشته حدود شش درصد كاهش داشته است و شايد همين مساله بزرگترين مشكلي است كه امسال در توليد گندم ايجاد شده است. وي خاطرنشان كرد: امسال در استان‌هاي فارس، استان خوزستان، بوشهر، قسمتي از دشت اصفهان و در جنوب و جنوب غرب كشور در اراضي آبي مقداري با مشكلات كم آبي مواجه بوده‌ايم.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1388/02/19
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal