ماهیان زینتی در آب‌های شور استان قم پرورش می یابد
مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان قم، از پرورش ماهیان زینتی در آب‌های شور استان خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل روابط عمومی جهاد کشاورزی قم، مهندس سید محمدرضا طاهری اظهار داشت: طولانی شدن شرایط خشکسالی، محدودیت منابع آبی و شور شدن تدریجی آب‌های زیرزمینی در استان قم، لزوم تحقیق و توسعه معرفی گونه‌های آبزیان مقاوم به کم‌آبی و شوری آب را الزامی می‌کند.
وی با تاکید بر این که با شور شدن تدریجی آب کشاورزی، راندمان تولید محصولات کشاورزی کاهش می‌یابد، گفت: پرورش ماهیان مقاوم به شوری آب و سازگار با کمترین میزان تعویض آب می‌تواند ضمن ایجاد اشتغال، باعث افزایش بهره‌وری از منابع آبی شور استان و تقویت اقتصاد کشاورزی شود.
وی تصریح کرد: در راستای اهداف فوق‌الذکر برای نخستین بار در کشور، پرورش ماهی زینتی آنجل مونو تایگر در آب‌های شور استان قم با موفقیت انجام گرفت.
طاهری ادامه داد: ماهی زینتی آنجل مونو تایگر یکی از ماهیان زیبای آکواریومی است که در غرب آفریقا و هند و اقیانوس آرام یافت می‌شود، این ماهی در اصل متعلق به آب‌های لب شور تا شور هستند ولی به دلیل این که این ماهی مسافت زیادی را در اقیانوس‌ها و دریاها طی می‌کند و خاصیت تطبیق‌پذیری فوق‌العاده‌ای با شرایط فیزیکوشیمیایی آب دارد به راحتی می‌تواند در آب شیرین نیز خود را تطبیق داده و زندگی کند.
مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی قم با اشاره به این که این گونه ماهی تا ۸ اینچ (حدود ۲۰ سانتیمتر) با شرایط خوب رشد می‌کنند، بیان داشت: دمای مناسب برای نگهداری این ماهی دمایی بین ۲۴ الی ۲۶ درجه سانتیگراد و PH اب بین 5/7 الی 5/8 است.
وی با بیان این که این ماهی تقریبا همه چیز خوار بوده و جهت تغذیه آنها می‌توان از انواع غذاهای آبزیان استفاده کرد، گفت: در تاریخ پنجم شهریور ماه سال جاری ماهیان آنجل مونو تایگر در داخل استخر ذخیره آب کشاورزی با هدایت الکتریکی (EC) معادل 17660 میکروموس و در داخل قفس رهاسازی و پس از مدت 48 روز و افزایش رشد از سایز 2 بند به 4 بند در تاریخ 23 مهر ماه برداشت شدند.
طاهری با اشاره به این که تغذیه این ماهیان توسط غذای کنسانتره ویژه ماهیان زینتی انجام گرفت، بیان داشت: این پروژه در مورد سایر ماهیان زینتی آب شور شامل ماهی آنجل مونو زرد، اسکات نقره‌ای و سبز به اجرا در خواهد آمد.
وی اضافه کرد: برای توسعه پرورش ماهیان زینتی در آب‌های شور استان و تامین بچه ماهیان مورد نیاز که مهمترین نهاده تولید می‌باشد نیز با همکاری بخش خصوصی پروژه بومی‌سازی بیوتکنیک تکثیر مصنوعی و تولید انبوه بچه ماهیان در حال انجام است.
این مسوول خاطرنشان کرد: پرورش ماهیان آب شور در منابع آب با شوری زیاد استان که امکان پرورش سایر آبزیان در آن مقدور نیست به خصوص مناطق محروم قمرود می‌تواند در ایجاد اشتغال و افزایش سرمایه‌گذاری و رفع محرومیت این مناطق موثر باشد.
1394/09/08
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal