2400 میلیارد تومان؛ نیاز سلانه توسعه مکانیزاسیون کشاورزی

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: در خط سوم اعتباری بخش مکانیزاسیون قرار است 9 هزار میلیارد ریال بین کشاورزان استان‌های مختلف توزیع شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی آذربایجان شرقی، دکتر کامبیز عباسی در نشستی با روسای ادارات مکانیزاسیون سازمان جهادکشاورزی استان‌های سراسر کشور در محل گروه صنعتی تراکتورسازی ایران، با بیان این که در منشور صنعتی کشور باید جایگاه ماشین‌های کشاورزی ارتقا یافته و در این خصوص تجدید نظرشود، گفت: لازم است سهم بخش صنعت ماشین‌های کشاورزی از سایر صنایع خودرویی کشور احصاء شود.

وی بر احیای زیرساخت‌های پویایی صنعت تراکتور و کمباین تاکید کرد و افزود: مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی هر هفت روز یکبار طی نشستی، آخرین وضعیت جذب اعتبار خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی کشور را که 800 میلیارد تومان است، پیگیری می‌کنند.

دکتر عباسی با اشاره به این که مکانیزاسیون کشاورزی و دامی سالانه 2400 میلیارد تومان اعتبارمی‌خواهد که امید می‌رود محقق شود، ادامه داد: در حال حاضر مصرف سوخت در تراکتورهای ساخت جدید کنترل و مدیریت شده است و تولید تراکتورهای 285 متوقف شده و  هم اکنون تراکتورهای 465 تولید می‌شود که نیمه‌سنگین هستند.

وی با بیان این که تحویل تراکتور در شرکت‌های تراکتورسازی کشور از 6 ماه به 3 ماه تقلیل یافته است، خاطرنشان ساخت: هم اکنون 8 هزار دستگاه کمباین در کشور موجود است که محصول 8 میلیون هکتار از مزارع غلات را برداشت می‌کنند. همچنین بالای 60 درصد از کمباین‌های کشور دارای عمر بالای 13 سال هستند.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با بیان این که بخش کشاورزی مکانیزاسیونی می‌خواهد که متناسب با شرایط اقلیمی و بهره‌وری آب باشد و منجر به  تولید پایدار شود، تصریح کرد: سیاست وزارت جهادکشاورزی تکثیر کارخانجات تولیدی ماشین‌های کشاورزی است.

وی با اشاره به بهبود وضعیت مکانیزاسیون در دولت تدبیر و امید، گفت: در خط اول اعتباری 750 میلیارد تومان و در خط دوم اعتباری 800 میلیارد تومان برای این بخش تخصیص پیدا کرد.

عباسی، سهم متوسط هر استان از اعتبارت برای مکانیزاسیون را 10تا 50 میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد: در خط سوم اعتباری نیز 900 میلیارد تومان قرار است بین کشاورزان استان‌های مختلف توزیع شود.

به گفته وی، برای نخستین بار، طرح جامع دوازده ساله مکانیزاسیون کشور تدوین شده است که مسیر آینده توسعه فن‌آوری کشاورزی را مشخص می‌کند.
1393/09/16
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal