میزان ظرفیت تبخیر در کشور 3 برابر آب مصرفی کشاورزی است
رییس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی گفت:میزان کل ظرفیت تبخیر آب در کشور 280 میلیارد متر مکعب معادل 3 برابر آب مصرفی در بخش کشاورزی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر فریبرز عباسی در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اعلام این مطلب افزود: محاسبات ما نشان می دهد که 70 درصد منابع آب کشور از طریق تبخیر در دشت‌ها، کوه ها و پشت سدها تلف می شود.
وی اظهار داشت: طبق برآوردها، نزدیک به 3 تا 5 میلیارد متر مکعب از آب دریاچه پشت سدها تبخیر می شود که باید میزان آن کاهش یابد.
عباسی با بیان این که کاهش تبخیر به گستره تبخیر بستگی دارد، گفت: روش‌های مقابله با تبخیر در حوزه آبخیز و پشت ‌سدها متفاوت است و اقدام هایی که در داخل مزرعه باید انجام شود، در حوزه کار موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی است.
وی ادامه داد: هرچقدر بتوانیم از میزان تبخیر آب کم کنیم بر مقدار آب تجدید پذیر اضافه کرده‌ایم.
رییس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی، اصلاح سیستم و روش های آبیاری را یکی از راهکارهای مقابله با تبخیر در سطح مزارع و باغات عنوان کرد و اظهار داشت: در بعضی از روش‌های آبیاری مانند آبیاری بارانی، مقدار تبخیر بیشتر است و از این رو، وزارت جهاد کشاورزی به دنبال اصلاح این روش و استفاده از روش‌هایی است که آب را در هوا پخش نکند.
وی به روش مالچ‌پاشی نیز اشاره کرد و گفت: در کشاورزی حفاظتی، پیشنهاد می شود درصدی از بقایای گیاهی مزرعه باقی بماند، زیرا مانند مالچ گیاهی عمل می کند و مانع از تبخیر می شود.
عباسی اذعان داشت: در برخی از مزارع نیز با استفاده از انواع پوشش ها بر روی استخرهای آب از تبخیر جلوگیری می‌کنند.
1394/11/24
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal