احياي درياچه اروميه با اجراي طرح هاي آبخيزداري

  معاون آبخيزداري سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور گفت: درياچه اروميه با اجراي طرح هاي آبخيزداري احيا مي شود.

 پرويز گرشاسبي در نشستي با كارشناسان و مسوولان آبخيزداري ادارات ‌كل منابع طبيعي استان‌هاي شمال‌ غرب كشور در تبريز، نقش منابع طبيعي در احياي درياچه اروميه را مهم دانست و افزود: غفلت ازنقش منابع طبيعي آثار زيان باري خواهد داشت، چرا كه انتقال آب از درياي خزر و رود ارس به تنهايي چاره كار نيست.

وي با اشاره به تشكيل كارگروه نجات درياچه اروميه در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور، گفت: از پنج ميليون و ۲۰۰ هزار هكتار حاشيه درياچه اروميه چهار ميليون و ۲۰۰ هزار هكتار عرصه‌هاي منابع طبيعي است و اين كارگروه با هدف ساماندهي منابع طبيعي و آبخيزداري در حوزه درياچه اروميه تشكيل شده است.

گرشاسبي افزود: اين كارگروه در حال بررسي موضوع درياچه اروميه و تهيه بسته اجرايي است و ممكن است در آينده اقدامات اساسي از جمله توقف صدور اجازه معدن كاوي و واگذاري زمين‌ هاي جديد در حوزه آبخيز درياچه اروميه و كاهش ظرفيت دام‌ها از سه برابري در مراتع صورت بگيرد.

وي حفاظت از عرصه‌ هاي ملي و احياي آن را از اولويت اصلي اين سازمان دانست و گفت: براي احياي درياچه اروميه از تمام توان خود استفاده مي كنيم.

گرشاسبي بر ضرورت استفاده از توان مردم براي رفع بحران درياچه اروميه تاكيد كرد و افزود: احياي درياچه اروميه نيازمند عزم همگاني است.

وي با بيان اينكه توازن بين انسان و طبيعت در حوزه آبخيز درياچه اروميه به هم خورده است، گفت: استفاده بي‌رويه از آب‌ هاي زيرزميني، بهره ‌گيري بيش از حد از توان منطقه و توجه نكردن به مسايل زيست محيطي باعث كاهش سرريز آب به حوزه آبريز درياچه اروميه شده است.

معاون آبخيزداري سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور اعلام كرد: ۱۰ ميليارد ريال اعتبار آبخيزداري خارج از اعتبارات برنامه ‌اي تعيين شده امسال براي سه استان آذربايجان ‌غربي، آذربايجان ‌شرقي و كردستان تخصيص داده شده است.

1392/07/17
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal