واکسن بومی ماهیان سردابی رونمائی شد
واکسن بومی ماهیان سردابی امروز سه شنبه با حضور رئیس سازمان دامپزشکی و جمعی از مسئولان وفعالان این حوزه همزمان با برپائی اولین همایش ملی ایمنی وواکسناسیون رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، واکسن بومی ماهیان سردابی به روش تزریقی با همت و تلاش پژوهشگران جهاددانشگاهی تهران تولید شده و می تواند بیماریهای استراپتوکوکوزیس و لاکتوکوکوریس را از بین ببرد.
برای تولید این واکسن از سوش های بومی استفاده شده و به همین دلیل موثرتر از مشابه خارجی خود عمل می کند.
تولید واکسن ماهیان سردابی به روش غوطه وری سال 90 آغاز شده که به دلایل مختلف از جمله مصرف بالا مورد استقبال قرار نگرفت و نوع ترزیقی آن توسط محققان سازمان جهاد دانشگاهی تهران برای اثرگذاری بیستر و افزایش راندمان، تولید شده است.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور در مراسم رونمایی از واکسن بومی ماهیان سردابی گفت: تولید این واکسن افتخاری برای کشور است که توسط نیروهای محقق جهاد دانشگاهی تولید شده است.
مهدی خلج اظهار امیدواری کرد که با استفاده از این واکسن شاهد تولید غذای سالم باشیم و از این طریق زمینه افزایش رفاه و شادابی مردم و افزایش درآمد فعالان صنعت آبزی پروری فراهم شود.
همچنین در این همایش از تلاش های ""مهدی میار"" و "" مهدی سلطانی"" به عنوان پیشکسوت این حوزه تقدیر به عمل آمد.
دکتر مهدی سلطانی استاد و پژوهشگر ممتاز دانشگاه تهران و مهدی میار کارشناس شیلات و تولید کننده و کارآفرین برتر کشور است.
در این مراسم کتاب"" بیماری های ویروسی ماهیان"" تالیف دکتر مهدس سلطانی و دکتر محمد کاظم عبدی نیز رونمائی شد.
اولین همایش ملی «ایمنی و واکسیناسیون در ماهیان سردابی» با حضور جمعی از مسئولان و فعالان این حوزه و با همت سازمان جهاد دانشگاهی تهران از امروز (سه شنبه) در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران آغاز به کار کرد.


1394/11/27
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal