اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در سطح 14 میلیون هکتار از اراضی در برنامه ششم توسعه

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به کمبود محافظ در عرصه های مختلف منابع طبیعی گفت: در کشور به طور میانگین برای هر 65 هزار هکتار یک محافظ وجود دارد که این، در عرصه های جنگلی به ازای هر 13 هزار هکتار یک محافظ است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، خدا کرم جلالی طی نشستی در یزد افزود: همچنین در عرصه بیابانی نیز به ازای هر 350 هزار هکتار یک محافظ وجود دارد که محافظت ازعرصه ها با این تعداد نیرو اصلا امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه حفاظت از عرصه های منابع با مشارکت مردم امکان پذیر است و منابع طبیعی را باید با معیشت مردم گره زد اضافه کرد: تاکنون 4 هزار هکتار مناطق مختلف کشور با مشارکت مردم جنگل کاری صورت گرفته است.

جلالی با بیان اینکه در کشورهای اروپایی در همه عرصه ها به ازای هر یکهزار هکتار یک محافظ وجود دارد افزود: ترکیه هم که چند برابر کشور ما جنگل دارد به ازای هر دو و 900 هکتار یک محافظ دارد.

وی همچنین خشک شدن ، شور و قلیانی شدن آب های زیر زمینی را برای کشور فاجعه دانست و تاکید کرد که باید تدابیری اندیشده شود.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه ایران در بین 156 کشور دارای جنگل در جهان، مقام چهارم را دارد وسعت جنگلهای کشور را 14.34 میلیون هکتار بیان کرد و افزود:این رقم 8.7 درصد مساحت کشور را تشکیل می دهد.

جلالی اظهار کرد: این جنگل ها در پنج منطقه رویشی هیرکانی(شمال کشور) در سطح 1.967 میلیون هکتار ، ارسباران در سطح دو دهم میلیون هکتار، زاگرس در سطح شش میلیون هکتار، ایران- تورانی در سطح 4.03 میلیون هکتار و خلیج فارس و جنوب در سطح 2.11 میلیون هکتار قرار دارند.

وی وسعت کل جنگل های جهان را چهار میلیارد هکتار عنوان و بیان کرد: این میزان 30 درصد مساحت خشکی جهان را شامل می شود.

جلالی همچنین وسعت مراتع جهان و ایران را به ترتیب 5.3 میلیارد هکتار و 84.4 میلیون هکتار بیان کرد و گفت: 53 درصد مساحت کشور را مراتع تشکیل می دهد.

وی در ادامه جامع نگری و هماهنگی در حوزه های آبخیزداری را مهم خواند و گفت: این از موضوعات مهم است و استانداران باید آن را سرلوحه کارهای خود قرار دهند.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور توسعه انسانی -اقتصادی و حفظ منابع طبیعی را از شاخص های پایدار توسعه کشور نام برد و گفت: برای رسیدن به زندگی مناسب و متعادل باید این شاخص ها را دنبال کنیم.

وی حفاظت از منابع طبیعی و پایه، ارتقای فرهنگ منابع طبیعی، جلب مشارکت مردم و بهره برداری پایدار از منابع و پیشگیری از تخریب سرزمین را از سیاستهای سازمان جنگلها بیان کرد.

معاون وزیر جهادکشاورزی ، تغییرات اقلیمی و گرم شدن کره زمین ،بیابان زایی ، تخریب سرزمین و فرسایش خاک وبه مخاطره افتادن امنیت غذایی، کاهش منابع جنگلی و ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی، تشدید آلودگی منبع آب، هوا و خاک را از مهمترین چالش های جهان در این بخش نام برد.

وی در ادامه با بیان اینکه تولید گازهای گلخانه ای به شدت افزایش یافته و تولید گاز کربنیک نیز 17 برابر شده گفت: تنها راهی که برای ایجاد تعادل در اکوسیستم وجود دارد این است که بشر به طبیعت بیشتر توجه کند.

جلالی با بیان اینکه جنگل ها در حفظ خاک، آب و ترکیب کربن نقشی اساسی دارند، خاطرنشان کرد: این کارکرد جنگل ها 200 برابر ارزش ظاهری جنگل ها و مراتع حائز اهمیت است که عالی ترین مقامات استان ها باید به این نکته توجه ویژه داشته باشند.

وی گفت: مساله منابع طبیعی مربوط به یک حوزه، وزارتخانه یا سازمان نیست بلکه اساس و پایه توسعه پایدار است.

جلالی ارتقای فرهنگ منابع طبیعی به میزان 30 درصد جمعیت کشور، افزایش ضریب حفاظت به میزان 30 درصد، اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری به میزان 14 میلیون هکتار، اجرای طرح جنگل کاری اقتصادی به میزان 2.5میلیون هکتار ، اجرای طرح های مرتعداری به میزان 10 میلیون هکتار و اجرای طرح توسعه گیاهان داروئی درسطح 500 هزار هکتار را از برنامه های ششم توسعه این سازمان اعلام کرد.

1393/12/02
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal