توليد دانه‌هاي روغني 222 درصد رشد داشته است

از سالهاي قبل از انقلاب اسلامي تاكنون دانه‌هاي روغني شاهد رشد 100 درصدي در سطح زير كشت و 222 درصدي در توليد بود.    

به گزارش ايانا، مدير كل پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي با اعلام اين مطلب گفت: كشور ايران از ارقام زودرسي با دوره رشد 4 ماهه و بررسي با دوره رشد 11 ماهه و مقاوم‌ به سرماي 30 درجه و گرماي 50 درجه سانتيگراد در دانه‌هاي روغني برخوردار است.

اسماعيل نگارش افزود: دستيابي به خودكفايي در دانه‌هاي روغني يكي از سياستهاي وزارت جهاد كشاورزي است و در اين راستا حركتهاي خوبي آغاز شده است.

وي با اشاره به توليد 65 هزار تني دانه‌هاي روغني در سالهاي قبل از انقلاب گفت: مصرف سرانه روغن در كشور 3/16 كيلوگرم براي هر نفر است كه وزارت بهداشت 5/12 كيلوگرم را مجاز براي سلامتي اعلام كرده است.

مدير كل پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي ادامه داد: از ابتداي برنامه چهارم توسعه تاكنون 18 درصد در سطح زير كشت و 19 درصد در توليد دانه‌هاي روغني رشد داشته‌ايم.

نگارش ضريب خودكفايي دانه‌هاي روغني در سال 1380 را 4/7 درصد و در سال 1385، 18 درصد اعلام كرد و افزود: در دو سال اخير اين ضريب دو برابر سالهاي ماقبل افزايش داشته است.

اين مقام مسئول تاكيد كرد: در جهت تعامل وزارت جهاد كشاورزي با بخش صنايع، درخواست پنبه تاربلند به صنايع نساجي داده شده است.

نگارش درباره متوسط عملكرد دانه‌هاي روغني گفت: متوسط توليد پنبه 2 تن و 200 كيلوگرم در هكتار است و ركورد توليد 6 تن و 500 كيلوگرم را نيز داشته‌ايم.

همچنين در زمينه گلرنگ متوسط توليد 650 كيلوگرم و ركورد 5 تن بود.

نگارش از اجراي طرح آرماني دانه‌هاي روغني خبر داد و افزود: توليد بذر دلينته پنبه يكي از موفقيت‌هاي اين بخش است كه ضمن صرفه‌جويي در مصرف بذر در افزايش عملكرد موثر است.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

1386/11/16
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal