تفاهم نامه مقابله با بيماري تب برفكي بين ايران، اتحاديه اروپا و فائو به امضا رسيد

 

براي كنترل و پيشگيري از بيماريهاي منطقه‌اي و فرامرزي، يادداشت تفاهمي درباره تب برفكي بين سازمان دامپزشكي جمهوري اسلامي ايران، اتحاديه اروپا و سازمان خواربار جهاني و كشاورزي (FAO) به امضا رسيد.    

به گزارش خبرنگار ايانا، اين يادداشت تفاهم كه با اجراي پروژه‌اي 15 ماه به طول خواهد انجاميد، در جهت سياستهاي بهداشتي و پيشگيري  مقابله با تب برفكي در دام است.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور در اين مراسم با اعلام اين كه ايران مي‌تواند دروازه بسياري از بيماريها قرار گيرد، گفت: ايران در منطقه‌اي قرار دارد كه نيازمند همكاري بين منطقه‌اي براي مقابله با بيماريهاي دامي است و همكاري منطقه‌اي براي جهاني عاري از بيماري تب برفكي، در دهه آينده ضروري به نظر مي‌رسد.

دكتر مجتبي نوروزي گفت: با اجراي اين پروژه، ايران به عنوان پايلوت بيماري تب برفكي به كشورهاي منطقه نشان داده خواهد شد.

تقليل كانونهاي آلوده به تب برفكي در كشور

وي افزود: فاز اول پروژه در جهت سياستهاي دولت و هدفمند كردن يارانه‌هاست.

رئيس سازمان دامپزشكي با اعلام كاهش بيماري در سالهاي اخير گفت: در سال 1385 تعداد كانونهاي آلوده به تب برفكي در گاو و گوسفند يك هزار و 626 كانون بود كه اين تعداد به هزار كانون تقليل يافته است كه اين امر نشان از عملكرد بسيار خوب سازمان دارد.

دكتر نوروزي در ادامه گفت: در پنج ماهه نخست سال 87 نسبت به مدت مشابه سال قبل، تعداد كانونها از 665 كانون به 267 كانون در سال جاري تقليل يافته كه اميد است با تلاش بيشتر و تقويت ارگانها توسط سازمان فائو، شاهد ريشه‌كني اين بيماري در كشور باشيم.

ارتقاي ظرفيتهاي سازمان دامپزشكي با اجراي پروژه تب برفكي در منطقه

در ادامه  نماينده فائم در ايران با موفقيت‌آميز بودن فاز اول پروژه گفت: با امضاي اين يادداشت تفاهم وارد فاز دوم پروژه خواهيم شد.

"شاهد نجم" افزود: در حالي كه اين پروژه به ارتقاي ظرفيتهاي سازمان دامپزشكي براي مبارزه با تب برفكي كمك خواهد كرد، نقش جمهوري اسلام ايران را نيز در منطقه شفاف‌تر و متبلورتر مي‌كند.

وي با اشاره به اينكه ايران از امكانات زيرساختي تخصص و مهارتهاي فني بسيار خوبي برخوردار است، گفت: اين پروژه ضمن افزايش ظرفيتهاي جمهوري اسلامي ايران، باعث به اشتراك گذاشتن دانش و تجربه بين كشورهاي منطقه نيز مي‌شود.

نماينده فائو در ايران در ادامه گفت: سه نكته مهم اين پروژه آموزشي، پاسخ صريح و سيستم پيش‌آگاهي است كه سازمان دامپزشكي با امكانات خود به خوبي از عهده پروژه برآمده است.

تقدير اتحاديه اروپا از اقدامات ايران درباره تب برفكي

نماينده اتحاديه اروپا نيز در اين مراسم گفت: از آن جايي كه بيماري تب برفكي بر قيمت شير و گوشت دام تاثير مي‌گذارد، مقابله با اين بيماري مهم است.

"كيت سامشن" با اعلام اين كه اتحاديه اروپا مشتاق همكاري با پروژه مقابله با تب برفكي است، گفت: دولت ايران منابع مناسبي براي مقابله با تب برفكي هزينه كرده است كه اتحاديه اروپا اين اقدام را قابل تقدير ميداند.

وي كه پيام دوستي و سلام همكارانش را از آزمايشگاههاي سطح اتحاديه اروپا ابلاغ كرد گفت: اميدوارم كه ظرف 15 ماه آينده، فاز دوم پروژه با موفقيت به انجام برسد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1387/07/06
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal