کافی بودن ذخایر برنج و بی‌نیازی از واردات

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی درباره واردات برنج و ذخایر موجود گفت: با توجه به میزان واردات صورت گرفته از سال گذشته تاکنون و حجم ذخایر موجود در کشور، نیازی به واردات برنج نیست و برهمین اساس واردات این محصول ممنوع شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایسنا،عباس کشاورز، با بیان این‌که سیاست‌گذاری‌ها برای تنظیم بازار برنج در فضای مناسبی تصمیم‌گیری نشده است، افزود: سال گذشته علی‌رغم مازاد واردات 700 هزار تنی برنج با هدف تامین ذخایر استراتژیک، حدود 400 هزار تن آن در بازار تزریق شد که نشان می‌دهد بازار برنج با این میزان موجودی مازاد مواجه است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: مازاد موجودی برنج در بازار باعث کاهش قیمت برنج نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته شده است؛ به گونه‌ای که در حال حاضر قیمت بهترین برنج هاشمی گیلان به کیلویی 6300 تومان رسیده است.

کشاورز گفت: گرچه قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی اختیارات بسیاری به وزارت جهاد کشاورزی داده است اما برخی خلأهای قانونی عاملی شده تا در واقع وزارت جهاد کشاورزی در زمینه‌ اجرای بسیاری از وظایف خود با مشکل مواجه شود.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی علی‌رغم اعلام ممنوعیت برنج، شاهد واردات این محصول طی ماه‌های اخیر بوده است و وقتی دلیل آن را از گمرک جویا می‌شویم، مسئولان گمرک اعلام می‌کنند که به دلیل وجود ثبت سفارش از گذشته این واردات صورت گرفته در حالی که نباید چنین اتفاقی بیفتد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان این‌که به دنبال رفع خلأهای قانونی برای حل مشکلات پیش‌ روی اجرای وظایف قانونی وزارت جهاد کشاورزی هستیم، اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی به دنبال این است بتواند مشکل ثبت سفارش‌های گذشته را که در زمان اعلام ممنوعیت و محدودیت واردات محصولات کشاورزی بوده حل کند.

کشاورز تاکید کرد: به دلیل واردات بی‌رویه در سال گذشته، تا ماه‌های آینده هیچ نیازی به واردات برنج وجود ندارد.


 

1393/11/01
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal