کاهش 51 درصدی واردات برنج در شش ماهه نخست سال 94
در پی انتشار گزارش هایی درباره واردات برنج به کشور در برخی رسانه ها،مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به منظور روشنگری افکار عمومی گزارشی منتشر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی، متن این گزارش به شرح زیر است:
حمایت از تولید داخلی محصولات کشاورزی بویژه کالاهای اساسی در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در اتکا به توان تولید و تامین مایحتاج مردم در داخل و کاهش وابستگی به خارج از کشور همواره در اولویت برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم قرار داشته است.
در ادامه این گزارش آمده است:حمایت های دولت از تولید داخلی محصولات اساسی موجب کاهش 39 درصدی واردات برنج در سال 93 نسبت به سال پیش از آن شده، به طوری که براساس آمار گمرک کشور، واردت برنج از یک میلیون و 963 هزارتن (به ارزش دو میلیارد و 309 میلیون دلار) در سال 92 به یک میلیون و 185 هزارتن (به ارزش یک میلیارد و 409 میلیون دلار) در سال 93 کاهش یافته است.
این گزارش می افزاید: از دیگر سیاست های حمایتی دولت از تولید داخلی، تامین به موقع نهاده های با کیفیت تولید(نظیر بذر و کود)،اختصاص اعتبارات و اجرای عملیات توسعه مکانیزاسیون،تجهیز و نوسازی اراضی...و جلوگیری از واردات لجام گسیخته با اعمال سیاست های ممنوعیت و وضع تعرفه 40 درصدی برای واردات برنج در فصل برداشت بوده است.
در ادامه این گزارش آمده است:این اقدامات از سویی افزایش اشتیاق و انگیزه کشاورزان را برای کشت محصول (علی رغم سیاست محدودیت و کاهش سطح زیر کشت این محصول در استان های غیر شمالی در راستای بهره برداری بهینه از منابع آب کشور) در پی داشته و با تولید 1.8 میلیون تن برنج در داخل موجب کاهش وابستگی کشور به خارج شده است.
این گزارش ادامه می دهد:کاهش 51 درصدی واردات برنج در سال جاری نسبت به سال قبل شاهد دیگری بر استمرار سیاست های حمایت از تولید دولت یازدهم است؛به طوری که آمار گمرک کشور نشان می دهد، میزان واردات برنج از 668 هزارتن در شش ماهه نخست سال 93 با 51 درصد کاهش به 396 هزارتن در شش ماهه نخست سال 94 رسیده است.
در ادامه این گزارش آمده است:این میزان واردات نیز به منظور جبران فاصله میانگین تولید داخلی (حدود 1.8 میلیون تن)با میانگین مصرف(حدود 3 میلیون تن) و یا با هدف تامین ذخایر استراتژیک صورت می گیرد و انتظار می رود با اجرای طرح افزایش تولید برنج در راستای تحقق اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی،برنج مورد نیاز کشور در آینده از داخل تامین شود.
این گزارش می افزاید:براساس پیگیری های به عمل آمده از گمرک کشور،آمار واردات برنج در هفت ماهه سال جاری که در برخی رسانه ها منتشر شده،صحیح نمی باشد و آمار اصلاح شده بزودی از طریق مراجع رسمی به آگاهی افکار عمومی خواهد رسید.  
1394/08/28
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal