ضرورت تقویت و بهینه‌سازی نظام‌های بهره‌برداری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از نظام‌های بهره‌برداری مطلوب به عنوان بستر مناسب تولید در بخش کشاورزی یاد کرد و گفت: تقویت و بهینه‌سازی مدیریت این نظام‌ها برای ایفای نقش اصلی و واقعی آن‌ها دارای اهمیت است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی سمنان، سیدحسن میرعماد در نشست با مسوولان تعاون روستایی استان با بیان این که نظام‌های بهره‌برداری خرده‌مالکی و کشت در قطعات کوچک و پراکنده، یکی از مهمترین آسیب‌های بخش کشاورزی کشور است که باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: تقویت و اصلاح مدیریت و ارکان تعاونی‌های تولید و ارائه آموزش‌های لازم به اعضای تعاونی‌ها، عاملی برای تحول این نظام بهره‌برداری مطلوب به شمار می‌رود.

وی از تعاونی‌های تولید به عنوان یک نظام بهره‌برداری مناسب و قابل توجه در بخش کشاورزی نام برد و متذکر شد: در این شیوه بهره‌برداری در عین احترام به مالکیت‌های افراد، حفظ کشاورز و زمین، باعث افزایش مدیریت واحد بر منابع کشت و کار، با کشت یکجا و مدیریت مطلوب مزرعه، تولید و بهره‌وری از منابع می‌شود که از این حیث، مورد اقبال کشاورزان نیز قرار دارد.

رئیس جهاد کشاورزی سمنان گفت: با توجه به این که تعاونی‌های تولید در استان بخش اعظمی از اراضی با کیفیت مناسب را در اختیار دارند، می‌توانند به عنوان یک پایلوت، بستر مناسبی برای افزایش بهره‌وری و اجرای طرح‌های مهم از جمله توسعه روش‌های نوین آبیاری، تجهیز و نوسازی اراضی، انتقال تکنولوژی، طرح‌های انتقال آب و ... باشند.

گفتنی است؛ در استان سمنان تعداد 21 تعاونی تولید فعال با 4900 کشاورز عضو وجود دارد که بیش از 36 هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی استان را در 52 روستای تحت پوشش در اختیار دارند.

1394/02/16
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal