۷۰درصد از اهداف برنامه چهارم توسعه در حوزه آبخيزداري تحقق يافته است

معاون آبخيزداري سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور گفت: در سه سال نخست اجراي برنامه چهارم توسعه كشور،‪ ۷۰درصد از اهداف اين برنامه در حوزه آبخيزداري تحقق يافته است.

محمدرضا شجاعي در گفت و گو با خبرنگاران، عملكرد فعاليتهاي آبخيزداري را از ابتداي برنامه چهارم تاكنون موفق خواند و ابراز اميدواري كرد: تا پايان برنامه چهارم توسعه كشور ، ‪۱۰۰درصد اهداف پيش بيني شده در اين برنامه براي اجراي فعاليتهاي آبخيزداري عملي شود.

به گفته وي، براساس اهداف پيش بيني شده در بند ج ماده ‪۶۹قانون برنامه چهارم توسعه كشور، مقرر شده است در ‪۲۰درصد حوزه آبخيز سدها و ‪۱۰درصد ساير حوزه‌ها عمليات آبخيزداري انجام و در ‪۱/۵ميليون هكتار نيز عمليات پخش سيلاب اجرا شود.

وي پيشرفت اجراي طرح‌هاي آبخيزداري مطابق برنامه چهارم توسعه را نتيجه توجه برنامه ريزان كشور به موضوع آبخيزداري و آبخوانداري دانست و بر ضرورت تداوم اين سياست در سال‌هاي آينده براي جبران عقب ماندگي‌ها در اين حوزه تاكيد كرد.

وي اظهار داشت: با وجود فعاليتهاي مناسب در چند سال گذشته، هم اكنون فقط ‪۱۷درصد از مجموع ‪۴۲ميليون هكتار حوزه آبخيز سدها زيرپوشش عمليات آبخيزداري قرار گرفته و لازم است دولت با سرمايه‌گذاري بيشتر، امكان تسريع در اجراي طرح‌هاي آبخيزداري را فراهم كند.

شجاعي با بيان آنكه در بودجه سال ‪۸۷اعتبارات مناسبي براي فعاليت‌هاي آبخيزداري در نظر گرفته شده است، گفت: امسال يك تريليون ريال اعتبار ملي براي اجراي ‪۲۸۰زير پروژه در سطح يك ميليون و ‪۵۰۰هزار هكتار منظور شده و پيش بيني مي‌شود ‪۶۰۰ميليارد ريال نيز از محل اعتبارات استاني براي اجراي دست كم ‪۱۵۰زير پروژه آبخيزداري اختصاص يابد.

وي همچنين ابراز اميدواري كرد: با تصويب نهايي اختصاص يك ميليارد دلار به فعاليت‌هاي آبخيزداري، امكان اجراي اين طرح‌ها در حدود ‪۷۰۰نقطه فراهم شود.

به گفته وي، بررسي لايحه اختصاص يك ميليارد دلار به فعاليت‌هاي آبخيزداري در كميسيون‌هاي ذيربط دولت نهايي و در كميسيون زيربنايي دولت به تصويب رسيده و اميد است با تصويب نهايي دولت و مجلس، اين بودجه براي اجراي طرح‌هاي آبخيزداري اختصاص يابد.

معاون آبخيزداري سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور همچنين درخصوص عملكرد فعاليت‌هاي اين معاونت در سال گذشته، گفت: پارسال حدود ‪۸۲۰ ميليارد ريال اعتبار ملي براي اجراي ‪۲۸۴زير پروژه طرح‌هاي آبخيزداري به وسعت ‪۸۰۰هزار هكتار منظور شده بود كه از اين ميزان حدود ‪۷۵درصد اعتبارات تخصيص يافت.

وي اعتبارت استاني پيش بيني شده براي اجراي فعاليت‌هاي آبخيزداري را در سال گذشته ‪۵۰۰ميليارد ريال اعلام كرد و افزود: پارسال در مجموع ‪۵۰۰ زير پروژه ملي و استاني به وسعت ‪۷۰۰هزار هكتار در كشور اجرا شد كه اين امر زمينه استحصال ‪۱۵۰ميليون مترمكعب آب، كنترل ‪۲۰ميليون مترمكعب رسوب و اشتغال موقت و دايم ‪۲۵۰هزار نفر را فراهم كرد.

وي سپس با اشاره به توجه ويژه هيات وزيران به موضوع آبخيزداري، اظهار داشت: هيات وزيران در سفرهاي استاني به تصويب پروژه‌هاي آبخيزداري توجه ويژه‌اي نشان مي‌دهد و كمتر سفري است كه پروژه مصوب آبخيزداري وجود نداشته باشد.

وي اولويت امسال معاونت آبخيزداري سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور را اتمام پروژه‌هاي نيمه تمام و اجراي مصوبات سفرهاي استاني مقام معظم رهبري و هيات وزيران و نيز تدوين برنامه پنجم توسعه كشور در حوزه آبخيزداري اعلام كرد.

شجاعي با اشاره به تدوين ضوابط اجرايي واگذاري اراضي شيبدار به منظور كشت نهال‌هاي مثمر و غيرمثمر با اجراي عمليات آبخيزداري و تصويب آن در كميسيون ذيربط دولت در روزهاي پاياني سال گذشته، گفت: در صورت ابلاغ اين ضوابط، سطحي به وسعت حدود ‪۸۶هزار هكتار در سال جاري به اين منظور اختصاص خواهد يافت. به گفته وي، تاكنون سطحي معادل ‪۳/۷ميليون هكتار اراضي شيبدار براي كشت نهال‌هاي مثمر و غيرمثمر در كشور استعداديابي شده كه امكان اجراي حدود يك ميليون هكتار از اين سطح در برنامه پنجم توسعه وجود دارد. وي همچنين از تشكيل ستاد خشكسالي در وزارت جهاد كشاورزي خبر داد و افزود: اين ستاد فعاليت خود را از حدود يك ماه پيش آغاز كرده و تصميم‌هاي خوبي در آن گرفته شده است.

وي تدوين يك طرح عملياتي با عنوان بررسي جايگاه و قابليت اقدام‌هاي آبخيزداري و آبخوانداري در كاهش تبعات خشكسالي را ازجمله فعاليتهاي صورت گرفته در اين ستاد اعلام كرد و گفت: در اين ستاد ‪۱۲كارگروه فعال است كه معاونت آبخيزداري سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور در ‪۲كارگروه آن عضويت دارد ضمن آنكه هم اكنون فضاي مناسبي براي مديريت جامع آبخيزداري در بخش كشاورزي فراهم شده است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

1387/02/29
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal