شرايط مشاركت بخش خصوصى در طرح هاى توسعه كشاورزى از سوي هيئت وزيران تعيين شد

با تصويب دولت، آيين‌نامه اجرايي بند (م) ماده (194) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه ابلاغ شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، هيئت وزيران بنا به پيشنهاد معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور و به استناد ماده (194) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران ـ مصوب 1389ـ آيين‌نامه اجرايي بند (م) ماده يادشده را تصويب كرد.

بر اين اساس، دستگاه هاي اجرايي مجازند از طريق صندوق يا شركت براي سرمايه‌گذاري مشترك با بخشهاي غيردولتي تا سقف چهل و نه درصد (49%) در چهارچوب سياستهاي كلي اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسي در زمينه‌هاي توسعه كشاورزي از طريق بكارگيري فن‌آوري‌هاي نوين، اقتصادي و بهره‌ور و اجراي طرحهاي زيربنايي و نوپديد در بخشهاي كشاورزي و منابع آب و توسعه مناطق روستايي و جوان‌سازي بافت جمعيتي مناطق روستايي و عشايري با موضوعات دام و طيور، صنايع تبديلي و كشاورزي، زراعت، باغباني، مكانيزاسيون كشاورزي، دامپزشكي، شيلات و آبزيان، جنگل و مرتع، آبخيزداري، گياه ‌پزشكي (آفات و بيماري‌ها)، تأمين، توزيع، نگهداري، حفاظت، مديريت و بهره‌برداري از تأسيسات آب و آبياري، تأمين آب اعم از سدها، آب‌بندان‌ها، طرحهاي كوچك زود بازده، تغذيه مصنوعي، اصلاح و بهسازي چاه‌ها، توليد، انتقال و بهره‌برداري از پساب و استحصال آب‌هاي نامتعارف، انتقال آب اعم از شبكه‌هاي آبياري و زهكشي اصلي و فرعي، ايستگاه‌هاي پمپاژ آب و طرحهاي آب‌رساني و توليد انرژي برق آبي كوچك اعم از سدهاي برق آبي و نيروگاه‌هاي جرياني اقدام كنند.

همچنين مشاركت شركت مادرتخصصي صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي و يا شركت مادرتخصصي مديريت منابع آب ايران با سرمايه‌گذاران غيردولتي از جمله شركتهاي تعاوني در قالب تأسيس شركت سهامي خاص و يا عام صورت مي‌پذيرد.

وزارتخانه‌هاي جهاد كشاورزي و نيرو با همكاري معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور موظفند؛ ظرف دو ماه از زمان ابلاغ اين آيين‌نامه، اساسنامه نمونه شركتهاي سهامي خاص موضوع اين آيين‌نامه را تدوين كنند.

بر اساس اين مصوبه، دستگاه هاي اجرايي موظفند؛ فهرست طرحهاي داراي اولويت براي سرمايه‌گذاري مشترك را با رعايت ماده (2) و ملاحظات توزيع متوازن منطقه‌اي، حداكثر تا پايان فروردين هرسال از طريق يكي از روزنامه‌هاي كثيرالانتشار در سه نوبت فراخوان كنند.

همچنين در شرايط يكسان، متقاضياني كه سهم سرمايه‌گذاري بالاتري (بيش از 51%) پيشنهاد مي كنند، در اولويت قرار مي‌گيرند. در صورتي كه چند سرمايه‌گذار متقاضي سرمايه‌گذاري در يك طرح باشند، اولويت با متقاضياني است كه بيشترين سهم سرمايه‌گذاري براي مشاركت را پيشنهاد كرده‌اند.

دستگاه‌هاي اجرايي مجاز به بررسي و ارزيابي درخواستهاي سرمايه‌گذاري، خارج از فهرست فراخوان شده، نيستند. انتخاب سرمايه‌گذار براساس طرحهاي اولويت‌دار و اولويت سرمايه‌گذاران محلي برعهده دستگاه هاي اجرايي ذي‌ربط است.

بر اين اساس، شركت مادرتخصصي صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي و شركت مادرتخصصي مديريت منابع آب ايران موظفند؛ با رعايت مواد (2) و (4) و در چهارچوب بودجه مصوب مربوط ظرف دو ماه از زمان دريافت درخواستهاي سرمايه‌گذاري مشترك، نسبت به قبول يا رد آنها اقدام كند.

معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور با هماهنگي دستگاه هاي اجرايي هرساله صرفاً از سرجمع اعتبارات آن دستگاه ها پس از بررسي و تأييد فهرست طرحهاي اولويت‌دار موضوع اين آيين‌نامه در قالب مبادله موافقتنامه، سهمي را در چارچوب رديف بودجه‌اي مصوب به عنوان افزايش سرمايه دولت در شركت مادرتخصصي صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي و شركت مادرتخصصي مديريت منابع آب ايران به منظور تأمين سهام صندوق و شركت در مشاركتهاي موضوع اين آيين‌نامه به دستگاه‌هاي اجرايي اختصاص دهد.

 بر اساس اين مصوبه، وزارت امور اقتصادي و دارايي (سازمان خصوصي‌سازي) موظف است با رعايت قوانين و مقررات مربوط سهام دولتي در بنگاه جديد را حداكثر ده سال پس از بهره‌برداري به بخشهاي غيردولتي واگذار كند. دستگاه اجرايي ذيربط موظف است؛ تمهيدات لازم براي آماده‌سازي سهام براي واگذاري را فراهم كند.

همچنين شركت مادرتخصصي صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي و شركت مادرتخصصي مديريت منابع آب ايران موظفند؛ گزارش عملكرد اجراي اين آيين‌نامه را هر شش ماه يك بار به دستگاه هاي اجرايي ذيربط، سازمان خصوصي‌سازي و معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور ارايه كنند.بر اين اساس، نظارت بر حسن اجراي اين آيين‌نامه حسب مورد بر عهده دستگاه‌هاي اجرايي ذيربط(وزارت جهاد كشاورزي و نيرو) است.

اين مصوبه از سوي محمدرضا رحيمي؛ معاون اول رئيس جمهور براي اجرا ابلاغ شده است.

1391/08/21
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal