اجرای عملیات مبارزه با آفت مگس زیتون در استان های گیلان، زنجان و قزوین

معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات کشور از طغیان مگس زیتون در 3 استان گیلان، زنجان و قزوین اعلام نگرانی کرد و گفت: در حال حاضر اقدامات لازم برای مبارزه با مگس زیتون در 3 استان مذکور و مرزهای مشترک آنان در حال اجرا است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، یحیی ابطالی افزود: با توجه به مساعد شدن هوا و شرایط مناسب میوه زیتون برای تخم گذاری آفت مگس زیتون، طی هفته های اخیر اطلاعیه های فراوانی برای کنترل و مقابله با جمعیت این آفت از سوی این سازمان منتشر شده است.

وی تصریح کرد: البته بروز آفات در فصول و دوره های مختلف طبیعی است اما طغیان مگس زیتون می تواند خسارات زیان آوری را به باغات زیتون کشور وارد کند.

وی افزود: در صورتی که بتوانیم با انجام عملیات های لازم کنترل و پیشگیری و با همکاری کشاورزان مگس زیتون باغات 3 استان گیلان، زنجان و قزوین و مرزهای مشترک آنان را کنترل کنیم، امسال مشکلی در تولید این محصول نخواهیم داشت.

به گفته ابطالی، کمترل و مبارزه با آفت مگس زیتون تا پایان آبان ماه و برداشت کامل میوه زیتون در باغات ادامه می یابد.

مقابله با بیماری سفیدک سیب زمینی

معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات به بروز بیماری سفیدک سیب زمینی نیز اشاره کرد و گفت: هم اکنون عملیات کنترل و مقابله با بیماری سفیدک سیب زمینی را در حال انجام است و بیماری در کانون ها شناسایی و با آنان مقابله می شود.

وی اضافه کرد: اگر تا یک ماه آینده بحث بیماری سفیدک سیب زمینی را پشت سر بگذاریم، مشکلی در زمینه طغیان این آفت نیز نخواهیم داشت.

وی تاکید کرد: شبکه های پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور با بیش از 50 ایستگاه هفته ای دو بار عملیات پایش را به منظور کنترل آفات و بیماری های گیاهی انجام می دهند.

پروانه سفید

ابطالی درخصوص بروز پروانه سفید، تصریح کرد: طی دوماه گذشته به طور مجدد پروانه های سفید در تهران و برخی دیگر از مناطق کشور بروز کرده که برای کنترل آن توافقی بین شهرداری ها، سازمان حفاظت محیط زیست و موسسه تحقیقات گیاه پزشکی برای شناسایی و کنترل این آفت انجام شده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه امسال جمعیت حادی از این پروانه دیده نشده است، گفت: آفت پروانه سفید جز اکوسیستم طبیعی است که متاسفانه در اثر تغییر اقلیم و خشکسالی ها بروز پیدا می کند.

وی افزود: این درحالیست که سال گذشته با طغیان پروانه سفید در فضای تهران و برخی شهرهای دیگر کشور مواجه بوده ایم که امسال این آفت کنترل شده است.


 

1394/05/17
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal