مبارزه با سن گندم در سطح 400 هزار هکتار از مزارع کشور

رییس سازمان حفظ نباتات کشور از مبارزه با سن غلات در بیش از 400 هزار هکتار از مزارع گندم خبر داد.به گزارش واحد مرکزی خبر،محمدعلی باغستانی در سمنان گفت: این میزان مبارزه در مقایسه با پارسال تاکنون 15 تا 20 درصد افزایش دارد.

وی گفت: به دلیل خشکی ناشی از سال گذشته در مناطق غرب کشور و رهاشدن مزارع دیم جمعیت سن در این مناطق بین 20 تا 30 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی گفت: سازمان حفظ نباتات کشور امسال بیشترین فعالیت خود را بر روی مبارزه با سن مادری قرار داده و این امر سبب کاهش سن پوره و نیز مدت دوره سمپاشی می شود.

باغستانی مبارزه با آفات مختلف غلات را از مهمترین اقدامات این سازمان بیان کرد و گفت:در این زمینه برای مباره با زنگ گندم، سن غلات و علف های هرز ستاد غلات در وزارت جهاد کشاورزی، استانها و شهرستانها تشکیل و فعال شده است.

وی گفت: شبکه های مراقبت در استانهای مختلف فعال است و به دلیل وضعیت مناسب بارندگی در غرب کشور و وجود رطوبت بالا شرایط برای رشد بیماری زنگ فراهم بود اما با تلاش شبکه های مراقبت امسال تاکنون در یک هزار و 700 هکتار از مزارع گندم با این آفت مبارزه شده است.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور مبارزه با اشاره به علف های هرز در مزارع غلات را گفت: تاکنون در بیش از سه میلیون هکتار از مزارع با علف های هرز مبارزه شده که یک میلیون هکتار آن در استان خوزستان و بقیه در سایر نقاط کشور بوده است.

باغستانی صفر کردن مصرف سموم وتولید محصولات کشاورزی گواهی شده (سالم )را از دیگر برنامه های امسال سازمان حفظ نباتات کشور بیان کرد و گفت :خوشبختانه زیرساختهای این طرح درکشور فراهم شده وبا مشارکت دستگاههای متولی و4هزار فعال بخش خصوصی شاغل درکلینیکهای گیاه پزشکی وشبکه های مراقبت بخش خصوصی سهم 25درصدی تولید این نوع محصولات مطابق با برنامه پنجم توسعه محقق شود .

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اجرای طرح مبارزه ی غیرشیمیایی در باغات انار استان سمنان را ازطرح های موفق کشور در تولید محصول سالم وگواهی شده اعلام کرد .
1393/02/07
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal